Alzheimerova nemoc

Alzheimerova choroba je závažné onemocnění mozku, které postihuje především starší osoby. Způsobuje změny v mozkových buňkách, které jsou bohužel nevratné, a úbytek mozkové hmoty. Člověk trpící „Alzheimerem“ si najednou přestává vybavovat určité věci, tedy ztrácí paměť. Jeho chování je velmi zmatené, často až agresivní. Člověk si nemoc ale nepřipouští. Jediným možným řešením je vyhledat lékaře a pomoci takto nemocné osobě.

Alzheimer – příznaky nemoci

Příčiny této zákeřné nemoci nejsou zatím úplně přesně známé. Nejspíš za jejím propuknutím stojí shoda několika faktorů s „něčím“, co nemoc spustí. „Něco“ může být vir, porucha imunity či vliv vnějšího prostředí. Rizikovým faktorem je vysoký věk, úbytek acetylcholinu, tedy látky potřebné pro vedení nervových vzruchů. Určitou roli hraje i dědičnost. Alzheimer začíná nenápadně a pomalu. Starší člověk stále něco hledá, pamatuje si věci z minulosti, ale činnosti konané v nedávné době si nedokáže vybavit. Trpí poruchami místní i časové orientace. Nemocný mívá problémy s pojmenováním věcí, s plynulostí a smysluplností vět. Člověku se mění osobnost, chová se jinak. Velmi nemocný Alzheimerem může trpět halucinacemi a bludy, v konečném stádiu člověk přestává jíst, neudrží moč a špatně se pohybuje.

Jaká je prevence proti Alzheimerovi

Aby nemoc nepropukla, to se vám ovlivnit nepodaří, ale v případě, že budete dodržovat životosprávu a cvičit mozek, bude váš organismus schopen nemoci déle odolávat. Pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny, vlákniny a ryb je samozřejmě základ. Součástí vašeho života by se měl stát pravidelný pohyb, byť jen krátké procházky, a trénink mozku například luštěním křížovek. Pokud se Alzheimer odhalí včas, je větší pravděpodobnost, že zůstanete delší dobu bez pomoci druhých. Pokud jste sami, zjistěte si Alzheimer centrum ve vašem bydlišti. Například Domov pro seniory Dřevčický Park je domov se zvláštním režimem, který je mimo jiné určen i osobám postiženým Alzheimerovou chorobou. Mezi specializovaná zařízení patří také Alzheimercentrum Průhonice a Alzheimercentrum Zlosyň.

Léčba Alzheimerovy nemoci

I přes řadu nových poznatků a objevů zůstává tato nemoc stále nevyléčitelná. Důležitá je včasná diagnóza a podání léků. Hlavními léky jsou kognitiva, která se podávají pro zlepšení myšlení, paměti či orientace. Nemocným se podávají hypnotika, aby netrpěli poruchami spánku. Podáním neuroleptik se odstraní neklid a agresivita, na zmírnění deprese potřebují antidepresiva a na zmírnění úzkosti anxiolytika.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.