Cyklistika
29/05/2018
Kategorie: Cyklistika, Novinky

Chcete začít pravidelně jezdit na kole? Těchto 5 věcí si promyslete předem

Letní počasí láká nejenom k ležení u vody, ale především aktivnímu trávení času. Spousta lidí vytahuje jízdní kolo a vyráží na silnice. Mnohdy se ovšem tito lidé setkávají s tím, že bicykl není v pořádku, a navíc přesně neví, kam by měli vyrazit, respektive přizpůsobit celkovou náročnost trasy své fyzické kondici. Pokud hodláte také vyjíždět pravidelně na cyklovýlety a poznávat přírodu s tím, že uděláte něco pro sebe, jste na správném místě. My se totiž zaměříme na všechno, co je zapotřebí před pravidelným ježděním na kole vyřešit.

Jaké kolo pořídit?

Že už nějaké kolo máte? Pak se přesně podívejte, o jaký bicykl se jedná. Starší kola sice svou kvalitou dokážou uspokojit požadavky do jisté míry i dnes. Chybí jim ale většinou převodovka a některé jiné komponenty, jež dokážou do značné míry usnadnit jízdu. Obecně vzato, v současné době se kola rozlišuje na tři typy. Jedná se tedy o:

-          horská kola,

-          treková kola,

-          městské bicykly,

-          silniční speciály.

Rozhodujete-li se pro pravidelné sportovní vyjížďky, rozhodně budete volit první dvě provedení. Do lesů jsou ideální horská kola se silnými ráfky a do přírody i na silnice treková. Budete-li vyrážet vyloženě po silnicích, vsaďte na čistě silniční speciály. Ty mají tenké galusky a zvládnou jen hladký povrch silnice.

Nezbytná výbava cyklisty

Nesmírně důležité je být na kolo dostatečně vybavený. Základem je bezesporu kvalitní helma na kolo. Podívejte se, jestli vámi vybraná disponuje potřebnými atesty a také nezapomeňte přídavný kšilt. Velmi důležité je i správné oblečení včetně vypolstrovaných tradičních cyklistických kalhot. Myslete i na brašny, do nichž si dáte lepení pro případ defektu.

Odhadněte své síly!

To každopádně. Výlety si naplánujte s ohledem na vaši vlastní fyzickou kondici. Předem si zjistěte, jaké bude celkové převýšení trati a jak dlouhá v podstatě bude. Optimální je vědět i to, na jakém místě si budete moci dát třeba oběd, případně se stavit na svačinu. Spálenou energii bude nezbytné doplnit.

Připravte své kolo

Stejně tak musí být perfektně připravený i váš stroj, čemuž by měla odpovídat příslušná péče o kolo. Zkontrolujte minimálně řazení a nahuštění kol. S podhuštěnými pneumatikami by byla jízda spíše nepříjemnou povinností než zábavou.

Dodržujte pitný režim

Nezapomeňte ani na bidony. Bez přísunu tekutin se neobejdete ani na kratším výletě. Jinak existují i specifické batohy pro cyklisty, které jsou vybaveny oddílem určeným pro naplnění tekutinou.

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *