Co je Ebola

Virus Ebola dostal své jméno podle řeky, u které byl poprvé objeven (1976, Kongo). Od té doby byly objeveny další kmeny viru. V Afrických zemích (Kongo, Gabon, Uganda, Súdán) propuklo velké množství dalších smrtících epidemií. Velmi nebezpečné je pobývat na území, kde se nemoc Ebola vyskytuje. Opatrní musíte být při přímém styku s nakaženými, protože Ebola se přenáší tělními tekutinami a sekrety (krev, sliny, ejakulát, pot, slzy). Virus Ebola je považován za nejnebezpečnější virus vůbec.

Ebola a její příznaky

Inkubační doba Eboly je v rozmezí od 2 do 4 týdnů, časté jsou také 2 – 3 dny. Nástup nemoci bývá náhlý. Objeví se vysoká horečka s bolestí hlavy, svalů a kloubů, zánět spojivek. Člověk se celkově cítí slabě, bolí ho břicho, zvrací a má průjem. Záhy se rozvíjí krvácení do trávicího traktu, postupně začne nemocný krvácet ze všech tělesných otvorů, dále zvrací krev, mohou se u něj objevit krevní podlitiny a poškození všech vnitřních orgánů (zejména jater). Rozvíjí se porucha srážení krve, která má za následek narušení krevního oběhu a odumírání orgánů. Nakažený trpí velkými bolestmi a v konečné fázi krvácí z očí a objevují se u něj epileptické záchvaty. Zda přežije, záleží na kmenu viru, kterým je nakažen a jeho fyzické kondici.

Příčiny a prevence Eboly

Za vznik této nemoci je zodpovědný virus Eboly. V současnosti jsou známy čtyři kmeny viru nazývající se podle místa, kde byly objeveny. Ebola – Zaire, Ebola – Sudan, Ebola – Reston a Ebola – Pobřeží Slonoviny. Nejnebezpečnější je první z výše jmenovaných. Jelikož účinná vakcína na Ebolu neexistuje, je velice důležitá prevence, kterou se zabrání šíření nákazy. Zemřelí musí být pohřbeni bezpečnými metodami zejména v oblasti afrických zemí. Za vznik epidemií mohlo rituální omývání zemřelých holýma rukama, což mělo za následek nakažení dalších lidí a vznik prvních epidemií. Do oblastí s výskytem Eboly by lidé vůbec neměli cestovat!

Léčba Eboly

Neexistuje žádná účinná vakcína, ani žádná příčinná léčba. Virus nereaguje na virostatika a léčbu interferonem. Za „účinné“ se do jisté míry považuje podávání silných dávek séra, virostatik, zajištění hydratace, dýchání a udržování krevního tlaku. Většinou nemoc končí smrtí. Pokud nakažený přežije, jeho léčba je velice dlouhá a komplikovaná s trvalými následky, protože často bývají postiženy různé orgány. Nejpostiženější oblastí, kde se Ebola vyskytuje, je Afrika. Ebola aktuálně v západní Africe zabila již bezmála 7 000 osob a jejich počet nadále stoupá.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.