Dieta při cukrovce

Tato léčebná dieta bývá dost často nesprávně chápána. Pokud jste diabetik, jistě víte, jaké zdravotní komplikace cukrovka způsobuje a že je zapotřebí speciální stravování. Musíte být informováni o tom, co můžete jíst, které potraviny byste měli omezit a které máte zakázány.

Diabetes mellitus – cukrovka

Diabetická dieta je základem léčení cukrovky (diabetu). Cukrovka vzniká v případě, že váš organismus buď neprodukuje, nebo efektivně nevyužívá hormon inzulín, který produkuje slinivka břišní. Inzulín snižuje hladinu krevního cukru. Normální hodnota glykémie je do 5,6 mmol/l, zvýšená hodnota je 5,6 – 7,0 mmol/l, od hodnoty nad 7,0 mmol/l se jedná cukrovku. Odlišnou dietu ovšem mají diabetici podle typu cukrovky. Diabetik I. typu potřebuje pravidelnost ve stravování a vyváženou stravu s vhodnými potravinami. Diabetik II. typu pak většinou trpí nadváhou, takže je dieta cílena mimo jiné i na redukci hmotnosti. Příznaky cukrovky I. typu jsou váhový úbytek, velká žízeň, tzv. vlčí hlad, časté močení, akutní stav, který se projevuje zvracením a bolestmi břicha. Mezi příznaky cukrovky II. typu patří zvýšená produkce moči, zvýšené pití, zvýšení hladu, únava, hubnutí, rozmazané vidění, postižení nervů, opakované infekce močových cest, náladovost. Některé ženy v těhotenství mohou trpět těhotenskou cukrovkou. Projevy cukrovky většinou nejsou žádné, zjistí se až z laboratorního vyšetření.

Princip diety

Jako diabetik si při této dietě musíte jídlo rozložit na pět až šest porcí. Pravidelností předejdete co nejmenšímu kolísání hladiny krevního cukru, protože zajistíte rovnoměrný přísun sacharidů, který musí být snížený a přesně stanovený. Upřednostňujte sacharidy složené ve formě škrobu. Jednoduché sacharidy byste ze své stravy měly vyloučit. V žádném případě nesmíte podávat koncentrovaný cukr a med, a to ani v potravinách, které je obsahují. Sladit můžete pouze umělými sladidly. U této diety je nutné odvažovat přílohy, pečivo i chléb, protože je energeticky limitována. Omezte konzumaci živočišných tuků.

Cukrovka – doporučený jídelníček

Zásady správné diabetické výživy jsou následující. Můžete konzumovat všechny druhy masa a uzenin (netučných). Mléčné výrobky jsou povoleny, nicméně vybírejte nízkotučné mléko, jogurty, tvarohy a sýry. Používejte rostlinný či olivový olej. Klasické máslo nahraďte margarínem. Pečivo konzumujte pouze v omezeném množství a nejlépe celozrnné. Nejvhodnější pro diabetiky jsou brambory. Mezi vhodné potraviny u cukrovky patří také zelenina, protože obsahuje malé procento sacharidů. Neomezeně konzumovat můžete rajčata, okurky, zelené papriky, celer, ředkvičky, špenát, květák, hlávkový salát, zelí a chřest. I pravidelná konzumace kysaného zelí je velice vhodná, protože obsahuje rostlinný inzulín a další cenné látky.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.