Ischemická choroba srdeční

Obecně je ischemická choroba onemocnění, při kterém se ucpe céva sraženinou (trombem, embolem). Může vás tedy postihnout ischemická choroba dolních končetin (žilní trombóza), ischemická cévní mozková příhoda, ischemická choroba srdeční a její různé formy či embolie plic. Ischemická choroba srdeční (ICHS) je onemocnění srdce, které vzniká v případě, že je nedostatečně zásobeno krví. Tato porucha vzniká zúžením koronárních a věnčitých tepen. ICHS se buď zpočátku vůbec klinicky neprojevuje, nebo člověk prodělá rovnou akutní infarkt myokardu. ICHS se může také projevit formou arytmie nebo jako chronické selhání srdce. Většinou je ICHS spojena s vysokým krevním tlakem. Angina pectoris je hlavním varovným příznakem. Nejzávažnější formou ischemické choroby srdeční je infarkt myokardu.

Příznaky ischemické choroby srdeční

Hlavním příznakem ischemické choroby srdeční je svíravá až palčivá bolest na hrudi, problémy s dechem a nepříjemný tlak na hrudi. Bolest může být za hrudní kostí, dost často se také objevuje v oblasti srdce, dolní čelisti, ramenech, horních končetinách a často vystřeluje až do konečků prstů. Bolest může trvat pouhých několik minut až několik desítek minut. Spouštěčem ICHS může být stres, přílišná námaha, nevhodné jídlo, dokonce i pohlavní styk. Při takových příznacích se podává nitroglycerin, který rozšiřuje cévy a dochází k lepšímu prokrvení. Pacienti s cukrovkou mohou prodělat tzv. němou ischemii, kdy nepociťují žádnou bolest.

Jaká je prevence

Prevence je prováděna u osob, u kterých hrozí riziko rozvoje ICHS. Jedná se o lidi s pozitivní rodinnou anamnézou, lidi vyššího věku, zejména muže. Dále lidi, kteří mají vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, cukrovku, jsou obézní a kuřáci. Prevence spočívá v úpravě životního stylu. Pokud kouříte, přestaňte s tímto nepěkným zlozvykem. Jste-li obézní, zhubněte. Pomocí diety si snižte cholesterol a zaměřte se na pravidelnou pohybovou aktivitu. Lékař vám může naordinovat i medikamenty dle vašeho aktuálního stavu.

Jak se léčí ischemická choroba srdeční

Léčba infarktu myokardu i chronické ischemické choroby spočívá v eliminaci rizikových faktorů, které mají vliv na vznik nemoci, dále v užívání léků, které snižují krevní srážlivost, betablokátory, inhibitory ACE a statiny. Medikace po infarktu myokardu je celoživotní. Možností je také operativní léčba. Při včasné léčbě akutního infarktu myokardu, tedy do 4 hodin od vzniku bolesti, mohou být ischemické změny srdečního svalu vratné. Léčba probíhá pomocí katetrizace. Pokud nález není řešitelný katetrizací, nemocní se musí posléze podrobit bypassu. V současné době se díky včasné léčbě zlepšila prognóza a přežití pacientů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.