Jak konzumovat lněné semínko

Lněná semínka podobně, jako je tomu inu ostatních, jsou z hlediska obsažených látek doslova pokladem. Rozhodně není od věci si semínka pořídit a dát si je především v čerstvém stavu. Jen tak dokážete dostat ze semínka maximální možné množství vitamínů a jiných lidskému tělu prospěšných látek. Lněná semínka mají mnohá specifika a používají se v poslední době čím dál tím častěji. Stačí se pouze podívat na pečivo, které je jím často posypáno.

Jak jíst lněné semínka

Obecně platí pro kompletně všechna semínka to, že je zapotřebí je jíst v syrovém stavu. Tepelnou úpravou i lněné semínko léčivé účinky ztratí. Zejména vitamíny, esenciální oleje a minerály v semínku nebudou zničeny. Některá semínka jsou schopna mít i toxické účinky, a to jen díky vysokým teplotám, jimž musí podstoupit. Bez problémů ale můžete lněné semínko nadrtit, namáčet, anebo zbavovat slupky. U tohoto semínka je to ale vcelku zbytečné. Pozor je třeba dát na pražení anebo na přílišné solení.

Několik slov ke lněným semínkům

Lněná semínka se řadí mezi standardní hospodářské plodiny. Na trhu je možné toto semínko najít jako hnědou součást lnu. Může jít jak o hnědý, tak o zlatý kultivar lnu. Hnědý len má chuť podobnou oříškům. Zlatý je skutečně jemný a nabízí moc dobré aroma. Výživových složek je v obou typech semínek hodně. Rozdíl spočívá pouze v barevném provedení.

Mocná výživová hodnota lněných semínek

Pro mnohé představuje lněné semínko doslova superpotravinu. Vitamínů obsahuje více než dost. Jmenovat bychom mohli vitamíny B1, B2, B3, B5, B6 a také vitamín E. Mimo vitamínů lze hovořit i o železu, vápníku, manganu anebo selenu, zinku či draslíku. Mimo jiné také lněná semínka obsahují 30% tuků. Jejich vliv na metabolismus člověka je skutečně skvělý. Dokáže také snižovat cholesterol v krvi. Výborné je lněné semínko v těhotenství. Obsahuje také spousty fytoestrogenů lignanů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.