Jak na rychlé hojení ran s bylinkami

Hojení ran bylo od nepaměti poměrně častým tématem diskuzí nejen odborníků, ale i široké veřejnosti. Již dávno v pravěku předchůdci lidí věděli, že některé byliny dokážou pomoct při hojení jizev či otevřených ran. I proto měli dokonalý systém jejich sklízení a následního uchovávání. Podívejme se tedy na to, které bylinky dokážou v současné době co možná nejefektivněji pomoct při hojení nejrůznějších ran.

Měsíček a přeslička

Měsíček je vynikající zejména při nejrůznější léčbě onemocnění kůže. Jde o nejbezpečnější a nejúčinnější bylinku vůbec. Esenciální oleje, jichž je měsíček přesycen, dokážou velmi efektivně stimulovat rány. Protizánětlivé účinky mají i esenciální oleje a karotenoidy. Dokážou mimo jiné i posílit imunitu organismu. Výborné jsou i přesličky obsahující velké množství oxidu křemičitého, který se podílí na tvorbě kolagenu. Mladistvý vzhled pokožky tak bude při jejím používání doslova zaručen.

Heřmánek a levandule

Typickou uklidňující bylinkou je také heřmánek. Hodí se jak pro vnitřní, tak i pro zevní použití. Pomáhá především při kožních zánětech a také při popáleninách a otevřených ranách. Nejčastěji se využívá při výrobě produktů určených na ochranu pleti. Obsahuje flavoniody a éterické oleje mající protizánětlivé účinky. Levandule má podobné účinky a k tomu ještě nádherně podmanivě voní. Masti se mohou užívat na povrch celého těla. Zmírní i bolesti hlavy.

Máta a kopřiva

Hlavní složkou, kterou máta obsahuje, je mentol. Právě on dráždí v kůži chladové receptory, které vyvolají příjemný pocit ochlazení. Úleva zanícením tkáním je tak na místě. Projevy popálení anebo bodnutí jsou tak rychle a efektivně eliminovány. Kopřiva je sice plevelem, ale obsahuje spousty minerálů, které pomáhají pokožce. Zklidní například suchou pokožku hlavy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.