Jak snížit vysoký tlak

Vysoký tlak neboli hypertenze je jednou z častých kardiovaskulárních nemocí, které je v dnešní době velmi rozšířené, proto je řazeno mezi civilizační choroby. Hypertenze v počátečních stádiích nemá téměř žádné příznaky, lidé nevědí, že trpí touto chorobou a neléčí se. Vysoký krevní tlak bývá častou příčinou úmrtí. Opakem hypertenze je hypotenze neboli nízký krevní tlak, o tom ale až příště. Přečtěte si, jaké jsou příčiny, příznaky a projevy vysokého krevního tlaku a jak se léčí.

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak

Hodnoty ideálního tlaku jsou u dospělých 120/80 mmHg. Hypertenze je stav, kdy je krevní tlak delší dobu, nebo opakovaně zvýšen nad hodnotu 140/90 mmHg. U diabetiků je hodnota vysokého krevního tlaku již nad 130/90 mmHg. Hodnotu krevního tlaku zjistí lékař meřičem krevního tlaku neboli tonometrem. První číslo je důležitější a označuje tlak, který vzniká při srdečním stahu. Odborně se nazývá systolický tlak. Druhá hodnota je nižší a zaznamenává se při uvolnění srdečního svalu. Odborně se nazývá diastolický tlak.

Vysoký krevní tlak – příčiny

Existují dva druhy hypertenze. Primární hypertenze se vyskytuje častěji u většiny hypertoniků, ale příčiny nejsou objasněny. Předpokládá se, že způsobujícími rizikovými faktory jsou obezita, nadměrné solení, nadměrný a dlouhodobý stres, kouření, konzumace alkoholu ve větší míře, nedostatek pohybu a samozřejmě genetické předpoklady. U druhé, sekundární hypertenze je příčina známá. Je způsobena jiným, základním onemocněním a pouze ho doprovází. Sekundární prevence doprovází ledvinné či hormonální choroby.

Vysoký krevní tlak – příznaky a léčba

V počátečním stádiu není krevní tlak příliš zvýšen. Lidé nemají žádné obtíže, a proto se neléčí. Mezi první projevy můžeme zařadit únavu a bolest hlavy, časté jsou také poruchy spánku. Nemoc má tři stádia. První stádium je bezpříznakové mimo vysoký krevní tlak. V druhém stádiu nastávají aterosklerotické změny na tepnách, které odhalí ECHO, RTG a EKG. Ve třetím stádiu dochází k poškození jednotlivých orgánů a jejich zhoršené funkci a tepny jsou postiženy aterosklerotickými změnami. Často vzniká ischemická choroba periferních tepen dolních končetin. Cílem léčby je upravit krevní tlak. Trpíte-li nadváhou, budete muset zhubnout. Nezbytné bude omezení příjmu soli. Omezte uzeniny, slané sýry, instantní jídla, chipsy. Živočišné tuky nahraďte rostlinnými. Dále také omezte konzumaci alkoholu, kofeinu a energetických nápojů. Do jídelníčku zařaďte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Vyhněte se stresu. To jsou důležitá režimová opatření. Samozřejmostí je také medikace a to v případě, kdy hodnota systolického krevního tlaku překročí 160 mmHg. Léky na vysoký krevní tlak vám předepíše lékař, pod jehož dohledem při hypertenzi musíte být.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.