Jaké má kopřiva léčebné účinky

Kopřiva patří mezi divoce rostoucí plevel, kterého se často lidé na svých zahradách s oblibou zbavují. Do jisté míry je to škoda, jelikož dokáže nabídnout velké množství užitečných vlastností. Podívejme se tedy jednak na její výskyt a jednak také na to, jakým způsobem dokáže kopřiva dvoudomá pomáhat. Momentálně se jedná o rostlinu, která je spolehlivým indikátorem vyššího obsahu dusíku v půdě. Ostatně nejčastěji roste právě v místech, kde je znečištěná půda anebo vodní toky.

Sběr kopřiv

Pokud se rozhodnete pro sběr kopřiv, měli byste brát v potaz především fakt, že vás může popálit. Sbírejte ji tedy v ochranných rukavicích. Prostředkem vašeho sběru musí být nať a také listy. Květy jsou fakticky nepoužitelné stejně jako kořeny kopřivy. Sbírat by se mělo pouze zhruba do 20. května, jinak se setkáte s tím, že rostliny budou již plné dusitanů, které lidskému organismu v žádném případě nesvědčí. Sbírat můžeme i v průběhu září mladé výhonky. Nejčastěji dochází ke sběru mladých listů strháváním lodyh. Při sušení nesmí teplota přesáhnout 60 stupňů Celsia.

Účinné látky kopřivy dvoudomé

kopřivě dvoudomé jsou obsaženy různé lidskému organismu prospěšné látky. O které se tedy konkrétně jedná? Typické jsou zejména aminy, konkrétně histamin, serotonin a acetylcholin. Jinak se zde nachází i některé kyseliny jako třeba kyselina křemičitá nebo kyselina pantotenová či kyselina mravenčí a octová. Zapomenout nelze ani na vitamín C a vosk. V žahavém ochlupení se nachází také pryskyřičný sekret.

Efektivní použití kopřivy dvoudomé

Kopřivu dvoudomou lze využít v různých skupenstvích. Známý je zejména čaj z kopřiv, špenát z kopřiv a různé vývary. Účinky bude vhodnější jmenovat v následujících odrážkách.

–          efektivně sníží hladinu cukru v krvi

–          má protizánětlivé účinky

–          dokáže zastavit krvácení

–          urychlí hojení ran

–          regeneruje pokožku

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.