Kopřiva jako lék

Kopřiva

Kopřiva je vytrvalá bylina dorůstající délky až 150 cm.  Celá rostlina je pokryta žehavými chlupy a boj s ní na zahrádce je velice složitý. Přestože je kopřiva nehezkého vzhledu, tak ji příroda darovala tolik užitečných živin, které z ní činí léčivý skvost. Najdete v něm dezinfekční a regenerační chlorofyl, betakaroten, vysokou dávku vitamínu C, vitamíny skupiny B, vápník i hořčík a močopudné kyselinu křemičitou. Kopřivu byste si měli cenit i pro obsah antioxidačních flavonoidů a bakterie ničící fytoncidy. Pro naše zdraví je tedy užitečná.

Sběr uskladnění a příprava čaje

Z kopřivy se běžně připravuje čaj. Nať a listy kopřivy se sbírají od dubna do září, tudíž na jaře a na podzim, kdy je ještě mladá a nekvete. Každopádně ji doporučujeme sbírat na světlých a čistých místech. Kopřivový čaj určený k očistné kůře pro děti, ženy i muže a má vynikající účinky, pokud se připravuje z čerstvých mladých listů.  Kopřivu musíte sušit nejlépe na tmavém a vzdušném místě. Sušení netrvá dlouho, kopřivu uschováme do suchých papírových sáčků. Černé lístky vyhazujeme, jsou znehodnoceny. Bylina časem ztrácí své účinky, tak ji uskladňujete maximálně jeden rok.

Kopřivový čaj

2 lžíce suché směsi na 200 ml vroucí vody. Nechte vyluhovat 15-20 min. Pijte 1/4 šálku 3 krát denně před jídlem.

Čaj z kopřiv pijte maximálně tři týdny. Pak si dopřejte i měsíční pauzu. Nepřipravujte si ani příliš silný čaj, může vám uškodit.

Kopřivový sirup

Potřebujete 200 až 250 gramů čerstvé nebo sušené kopřivy a 400 gramů cukru. Kopřivu zalijte jeden a půl litrem vody a nechte louhovat z večera do rána. Ráno přeceďte, přidejte cukr a vařte, dokud nezhoustne jako med. Užívejte 3 až 4 polévkové lžíce sirupu denně. Posílí vás a pročistí.

V lidovém léčitelství se kopřiva používá na:

–          ledvinové onemocnění,

–          žaludek,

–          vnitřní krvácení,

–          onemocnění dělohy, střev, ledvin a krvácení do plic

–          hypovitaminóza,

–          žaludeční vřed,

–          mírná forma cukrovky,

–          neuróza,

–          hysterie,

–          ateroskleróza,

–          bronchitida a pneumonie,

–          astma,

–          úplavice,

–          odřeniny,

–          revmatismus,

–          obrna.

 Článek byl připraven ve spolupráci s magazíny fit-zdravi.cz a krasnaafit.cz.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.