Kyselina močová: Jak na ni s babskými radami

Kyselina močová

Termín kyselina močová je mnohým z nás znám především ze školních lavic, kdy jsme se o ní učili v chemii. Pravda je ale taková, že se jedná o velmi nepříjemnou sloučeninu, jejíž přítomnost v těle má za následek nemoc králů- dnu. V současné době postihuje dna v oblasti kloubů zhruba okolo 10 % obyvatel České republiky. Mnohem častěji se jedná o muže, kteří přesáhli 40. rok věku. Zvýšené riziko představuje u osob, které častěji konzumují maso. My se podíváme nejen na to, co znamená zvýšená kyselina močová, ale i na to, kde se kyselina močová bere a jaké jsou babské rady pro její snížení v organismu.

Původ kyseliny močové v těle

Jedná se o sloučeninu vznikající jako vedlejší produkt při rozdělování purinů, které představují jedny ze základních stavebních složek RNA a DNA. Lidské tělo puriny nezbytně potřebuje, jelikož právě ony dokážou poskytnout nejen bílkoviny, ale i potřebnou energii. Kyselina močová vzniká přímo v oblasti krevního řečiště a není primárně škodlivá. Působí antioxidačně a pečuje o vnitřní stranu cév. Obyčejně je vylučována zejména v moči, ale minoritně i ve stolici. Problémy nastávají až v momentu, kdy se kyselina močová do krevního řečiště vrátí. Pak vzniká bolest kloubů a ledvinové kameny.

Základní babské rady

Mnozí rodiče a prarodiče konejší své děti tím, že konzumace kopřiv je zdraví prospěšná. Právě ony jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C, který dokáže podpořit vstřebávání železa. Takto může dojít k čištění těla od přebytečné kyseliny močové. Při nadměrném množství kyseliny močové se doporučuje dokonce pít nálev z kopřiv. 2 lžíce natenko pokrájených kopřiv zalijeme 1 litrem vroucí vody a třikrát denně tento roztok pijeme. Výborná je dle babských rad i konzumace třešní či ovocných šťáv. Výborná je hlavně brusinková. Pomáhají i celer, mrkev či brambory. Důležitý je i pitný režim cca 2 až 3litrů vody denně.

Purinová dieta

V souvislosti s eliminací kyseliny močové se skloňuje i takzvaná purinová dieta. Z jídelníčku je odstraněno maso a kompletně alkohol. Doporučené potraviny jsou následující:

–          potraviny s vysokým obsahem sacharidů,

–          mléčné výrobky s minimem tuku,

–          naklíčená vojtěška,

–          potraviny s esenciálními mastnými kyselinami.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.