Případy, kdy hygienické návyky spíše škodí

Vatové tyčinky

Pokud plně dodržujete známé hygienické návyky, určitě máte dobrý pocit z jejich aplikace. Jsou však mezi nimi i některé, které jsou spíše jen stereotypně doporučovány a prováděny, ale jejich přínos pro tělo je spíše kontraproduktivní a může tělu spíše než pomoci uškodit. Pojďme se podívat na tři nejznámější. Možné je už nikdy dělat nebudete.

Čištění uší vatovou tyčinkou

Vypadá to jako neškodná aktivita, ale čištění uší vatovou tyčinku, které dělá valná většina lidí, může být spíše nebezpečné. Pokud důkladně čistíte vaše uši, asi si myslíte, že děláte dobře, ale uším jejich úplné pročištění neprospívá. Ucho se totiž dokáže čistit samo, a tak není třeba hrotit jeho čištění. Stačí jen odstraňovat viditelný maz. Další nebezpečí tkví v provádění tohoto čištění onou vatovou tyčinkou. Tato tyčinka většinou jen zatlačí ušní maz hluboko do útrob ucha. Ucho se tak ucpává a může se vytvořit ušní zánět nebo můžete pociťovat zalehnuté uši nebo zhoršení vašeho sluchu. Někteří pak zajíždějí tyčinkou tak hluboko, že si propíchnou ušní bubínek.

Vysoušeč rukou na záchodech

Na veřejných záchodech se velmi často setkáváme s takzvanými elektrickými foukacími vysoušeči rukou. A proto, že na WC není žádná jiná varianta usušení rukou, hojně jej využíváme. Jde však také o zdravotní riziko. Vypadá to přímo extrémně hygienicky, protože při vysoušení se nedotknete žádné věci. V okolí tohoto vysoušeče je však velké množství bakterií, které se do vzduchu dostanou ze špatně umytých rukou. Ty pak mohou škodit zdraví. Vědci zjistili, že v okolí vysoušeče může být až 30krát více bakterií než například u papírových ubrousků.

Čistím si zuby po každém jídle!

Zní to jako chlubení se bezvadnou dentální hygienou, avšak i tento zvyk může být spíše zdraví škodlivý. Například po konzumaci ovoce, zejména citrusů, jde spíše on špatný zvyk. Kyselina z citrusů rozleptává sklovinu, pokud bychom si je ihned vyčistili, můžeme si tak akorát zuby ještě více poničit. Proto existuje obecné pravidlo, že po konzumaci tohoto ovoce nebo džusů je dobré čistit zuby spíše až hodinu po jejich snězení. Sklovina je totiž po citrusech náchylnější k mechanickému poškození, které může být například formou poškození kartáčkem na zuby. Dobré je tedy dát sklovině nějaký čas na opětovné zpevnění. To je úkol i pro sliny, které obsahují minerály k tomu potřebné.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.