Střevní chřipka jako chvilkový nepřítel

Jistě nám dáte za pravdu, že střevní chřipka, je velmi nepříjemné onemocnění. Přestože odezní během několika dnů, pokud tedy budete dodržovat vhodnou dietu, není radno ji podceňovat, protože způsobuje dehydrataci a ztrátu důležitých minerálů. Jak proti tomuto nepříjemnému onemocnění bojovat?

Střevní chřipka – inkubační doba

Střevní chřipku způsobují viry anebo bakterie různých původů, které postihují žaludek a střeva. Jak dlouho trvá střevní chřipka, na to není jednoznačná odpověď. Inkubační doba je u střevní chřipky různě dlouhá, záleží totiž na původci onemocnění. Zpravidla trvá od jednoho až po pět dní, déle ne. Nástup tohoto onemocnění je velmi náhlý. Střevní chřipka a její příznaky mohou být individuální. Nejčastěji se projevuje zvracením, průjmem, bolestmi a křečemi břicha, nechutenstvím, bolestmi svalů a kloubů a pocitem celkové slabosti, který je často doprovázen i horečkou. Dalšími příznaky mohou být nadýmání a plynatost a také pálení žáhy.

Léčba střevní chřipky

Většinou je to tak, že léčbu střevní chřipky v podobě diety si naordinujete doma sami. Lékaře však musíte navštívit v případě, že ani po týdnu střevní chřipka neustoupila. Lékař zjistí, zda je nemoc virového či bakteriálního původu, a následně zvolí vhodné medikamenty. U střevní chřipky způsobené viry vám naordinuje dietu. Je-li způsobena bakteriemi, přidá vám i dezinfekci, někdy předepíše také antibiotika. Předepisuje se také endiaron na střevní chřipku, ten však není vhodný pro děti ani těhotné ženy. U dětí, které onemocní střevní chřipkou, byste neměli léčbu podceňovat. Musíte si dát pozor na dehydrataci a zajistit dostačující příjem tekutin. U kojenců doporučujeme hospitalizaci, kde jim bude dodávána výživa nitrožilně.

Dieta při střevní chřipce

Dieta je hlavním bodem při léčbě střevní chřipky. Pokud ji budete pečlivě dodržovat, velmi rychle se vám uleví. A i poté, co vám bude lépe, byste neměli váš podrážděný trávicí trakt zatěžovat mastnými, smaženými a jinak dráždivými jídly. Zapamatujte si proto následující obecné zásady při domácím léčení. První den nejezte vůbec nic. Druhý a třetí den konzumujte suchou stravu, jako je pečivo, suchary, piškoty či neochucená rýže. Čtvrtý a pátý den již můžete zařadit do jídelníčku některé druhy ovoce. Následně se opatrně vracejte k běžným pokrmům. Pitný režim je u střevní chřipky velmi důležitý. Nejvhodnějšími nápoji je neslazený bylinkový nebo černý čaj a neperlivá minerální voda.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.