Syndrom vyhoření? O Co jde?

Deprese

Syndrom vyhoření je ještě ne zcela známý jev. Jde o psychický kolaps, který je způsobován a přichází při monotónní práci, stereotypu, nenaplnění vlastních cílů a pracovních či jiných problémů. Takto úplně ale zaškatulkovat příběh syndromu vyhoření nelze. Každý případ má jiné faktory, které jej ovlivnily, a jiné příčiny. Samozřejmě i jiný průběh. V čem tedy syndrom vyhoření spočívá?

Představení

Jde tedy o psychický kolaps při vyústění workoholických prvků v zaměstnání, tlaku na kvalitu a výsledky, stresu a podobně. Pokud se vše sejde v jedno a vy po odpracovaných letech, kdy se vás již zmocňuje špatný pocit ze stereotypu, skončíte v křesle psychologa, asi jste zažil právě burnout neboli syndrom vyhoření. Nejde tedy jen o stres nebo nespokojenost se zaměstnáním. Je to komplexní psychické vyčerpání doprovázené vyčerpáním fyzickým. Projevuje se frustrací, depresemi, emocionálními výkyvy a záchvaty, únavou i podrážděností.

Rizika, která syndrom podmiňují

Existuje mnoho takových faktorů, které když budou působit na člověka dlouho, stanou se příčinou kolapsu. Takové faktory rozlišujeme na vnější a vnitřní. Mezi rizikové faktory ovlivňující syndrom vyhoření patří náročné pracovní podmínky, nedostatek oceňování a motivace, špatné vedení vedoucího pracovníka, konflikty na pracovišti i doma v rodině a v neposlední řadě nemoc nebo jiné problémy v rodině. To vše na nás útočí aniž bychom to mohli nějak více ovlivnit. Jde tedy o vnitřní faktory. Existují však i vnitřní, tedy ty, které pochází od nás samotných. Jde například o až příliš velké nadšení pro práci které se během let vystřídá s frustrací, vnitřní soutěživost, sebekritické hodnocení, špatný fyzický stav a workoholismus. Ten nemusí dosahovat žádných klinických definic. Stačí neschopnost zvolnit v práci.

Prevence vás nic nestojí

Důležitou se tedy zdá prevence. Tedy nedopustit, aby se syndrom někdy vůbec dostavil. I v tomto, jako v mnoha dalších neduzích, vám pomůže zdravý životní styl a pravidelný pohyb. Dále také sociální kontakty s přáteli i rodinou. Čas od času si musíte udělat čas na vaše nejbližší a vypnout od práce. Naučte se také říkat ne. Nenechejte na sebe nabalovat další a další pracovní úkoly, za které beztak ani nedostanete adekvátní prémie či odměny.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.