Zadní rýma a její léčba

Pocit rýmy je sám o sobě velmi nepříjemný. Člověk se snaží smrkat a ono to fakticky vůbec nejde. Jedná se o druh rýmy, která je častá u dětí i u dospělých. Pokud jí trpíte někdy i vy, pak vězte, že se jedná o takzvanou zadní rýmu. Nejde ovšem o zcela běžné ucpání nosu, které je pochopitelně řešitelné pouze vysmrkáním se. Při zadní rýmě hleny prostě nepovolí a můžete se o jejich odstranění snažit sebevíce. Hustá rýma sídlí v zadních oblastech nosohltanu a jedná se v podstatě o zánět vedlejších nosních dutin.

Příznaky zadní rýmy

Poměrně typické jsou i příznaky zadní rýmy. Postižený člověk pociťuje v zadní části nosohltanu či v některých vedlejších dutinách rýmu. Nemůže se jí ale díky neschopnosti hleny vysmrknout zbavit. Dalším průvodním jevem je i bolest hlavy spojená s tím, že jsou u pacienta zacpány příslušné dutiny. Zapomenout nemůžeme i na malátnost, která ale není až tak častým průvodním jevem.

Léčba zadní rýmy

V každém případě je u zadní rýmy zapotřebí uvolnit dýchací cesty. Pokud se vám podaří rýmu dokonale zředit, máte fakticky vyhráno. Pokuste se dodržovat pitný režim. Vhodná je například Vincentka, popřípadě mořská voda. Z léku uvolňujících dutiny je třeba zmínit Mucosolvan a mnohé další. Podaří-li se vám přebývat delší dobu na studeném vlhkém vzduchu, můžete zacpaným cestám ulevit. Pozor si dejte jen na případnou možnost prochladnutí po dlouhodobém pobytu na studeném vzduchu.

Jak na rýmu?

U některých nemocných se také osvědčil zajímavý postup, který spočívá v tom, že se napustí umyvadlo nebo lavor horkou vodou. Ponoříte do ní v předkloněné pozici paže a postavíte se do jiné nádoby plné horké vody. Takto setrváte v dané pozici 20 minut. Jestliže se projeví zánět vedlejších nosních dutin, je nutné podívat lokální typ antibiotik. V nutných případech musí dokonce dojít i k provedení punkce.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.