Základní příznaky neštovic

Říká se, že neštovice je výborné překonat v mladším věku. Tento fakt je opravdu brán v potaz, jelikož děti snášejí nákazu planými neštovicemi mnohem lépe a nemoc také dokáže velmi rychle odeznít. Ostatně někteří lidé v momentu, kdy zjistí, že neštovice ve školce jsou anebo je mají někteří známí, nechají své děti záměrně nakazit, aby se jich pak toto onemocnění již v budoucnosti netýkalo. Podívejme se ovšem na plané neštovice nejen z tohoto pohledu, ale i z hlediska jejich půdovu a příznaků.

Nakazíte se jednoduše

Nakazit se planými neštovicemi není nijak náročné. Přenáší se totiž pouhým vzduchem a postačí tak kontakt s nakaženou osobou. Přenos je logicky usnadněn v místech, kde se kumulují lidé. Nejčastěji se jedná o mateřské školy. Jedná se o virus, který je maximálně nebezpečný pro gravidní ženy. Ročně u nás onemocní planými neštovicemi celkem 40 až 50 000 osob. Proti neštovicím existuje účinná vakcína, nicméně většina lidí si přetrpí nemoc v dětství a potom již nehrozí, že by mohl být někdo nakažen znovu.

Příznaky planých neštovic jsou většinou jednoznačné

Jedním z hlavních příznaků je pochopitelně zvýšená tělesná teplota. Ta souvisí logicky s celkovou únavou organismu a také s postupně se zvětšující vyrážkou. Pupínky naskakují v intervalu 2 až 6 dnů. U většiny se objeví pouze zhruba kolem 2 až 3 a postupně naskakují dále. Nachází se v podstatě po celém těle, nicméně nejhojněji se vyskytují v obličeji, podpaží a místech s větším množstvím potu. U zdravých lidí celý průběh onemocnění probíhá relativně v klidu a nehrozí žádné velké komplikace.

Jak se chránit?

Nejčastěji se lidé chrání proti neštovicím za pomocí očkování. Vakcína je spojená i prevencí proti pásovému oparu. U dětí se mnohdy také mísí s očkováním proti zarděnkám či spalničkám. Je tedy pouze na rodiči, jestli konkrétní vakcínu využije, anebo nikoliv.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.