Zlomenina nártu

Při zlomenině nártu se nejčastěji láme I., II., III., a IV. metatarsus. Při těchto zlomeninách je tedy ohrožena příčná klenba nohy. Často se jedná o únavovou zlomeninu neboli stres zlomeninu, která vzniká při přetížení. Únavová zlomenina nártu vzniká postupně a po delší době. Rozpoznat takovou zlomeninu je velice obtížné, protože na RTG snímku zpočátku není patná. Taková zlomenina se vyskytuje u sportovců s nepřiměřenou zátěží.

Příznaky únavové zlomeniny v nártu

Při běhání či skákání se mohou na kostech objevit nepatrné prasklinky. Většinou se tyto prasklinky samy zacelí. Pokud je ale noha příliš zatěžována, prasklinky se nehojí a kost je v tomto místě oslabená. Následně se objevují další prasklinky. V místě se vytvoří vazivový svalek, který už je patrný na RTG snímcích. Pokud je i v tomto případě noha nadále zatěžována, může dojít ke klasické zlomenině. Nárt je ze začátku bolestivý při zátěži a v klidu bolest odeznívá. Postupně se intenzita bolesti zvyšuje a bolest se objevuje i v klidu. Bolest je pak již poměrně velká a znemožňuje trénování. Častým příznakem je také otok.

Prevence únavové zlomeniny

Nejčastěji tímto typem zlomenin trpí sportovci, kteří mají velké tréninkové objemy a nepřiměřenou zátěž. Jedná se například o atlety, basketbalisty, volejbalisty, fotbalisty, ale i tanečníky, tenisty, lyžaře či hokejisty. Prevence spočívá v upravení tréninku. Ten by neměl být zaměřen na jednostranné přetěžování záprstních kůstek a ostatních náchylnějších oblastí.

Léčba zlomeniny nártu

Léčba spočívá v klidovém režimu. Pokud nohu přestanete zatěžovat dostatečně brzo, nebude nutná fixace. Léčbu doplňte vyváženou stravou s dostatkem vápníku a vitamínů. Někdy léčba vyžaduje kompresní obvaz, sádru, popřípadě je nutné přistoupit k osteosyntéze. Během znehybnění byste měli procvičovat kolenní a kyčelní kloub. Následně je nutná rehabilitace po zlomenině nártu zaměřená na posílení svalů klenby nožní, procvičení pohybů hlezenního kloubu. Rehabilitace je zaměřena i na nápravu chůze a noha je postupně zatěžována. Délka léčby samozřejmě závisí na lokalizaci zranění a také na tom, kdy se s léčbou začne, obvykle to bývá od tří do dvanácti týdnů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.