12 důvodů, proč máte po jídle nevolnost
Nikdo nemá rád, když se cítí vyčerpaný a bolavý, zvláště když si připraví opravdu skvělé jídlo. Ale v případě, že se cítíte znechuceni několik minut nebo hodin po jídle a přichází nevolnost, může se něco dít pod povrchem. A my vás nyní seznámíme s několika důvody, proč se vám po jídle dělá špatně, a co můžete udělat pro zmírnění vedlejších účinků.
Proč můžete mít po jídle nevolnost
Existuje mnoho okolností, které vyvolávají nevolnost, a to by mohlo způsobit, že je obtížné zjistit její přesnou příčinu. Několik běžných příčin může souviset s tlakem, citlivostí na výživu, otravou z výživy, nežádoucími vedlejšími účinky léků, užíváním příliš mnoha doplňků nebo vitamínů nebo těhotenstvím, a to jsou jen některé varianty. Infekce žlučníku, jater nebo slinivky břišní, cukrovka a poruchy štítné žlázy mohou navíc přispět k pocitu vyčerpání po konzumaci vašich oblíbených potravin. Nabízíme 12 důvodů, proč se budete cítit znechuceni.
1. Virová nebo bakteriální infekce
Už jste někdy slyšeli o tom, že by někdo dostal žaludeční nevolnost? To je obvyklá situace. V případě, že jste chytili virovou nebo bakteriální nákazu, vaše tělo se jí snaží vypudit. Můžete se setkat s nevolností ihned po jídle, která většinou trvá 24 až 48 hodin, ale pravděpodobně budete mít i celou řadu dalších vedlejších účinků, jako je horečka, bolesti svalů a kloubů. Z velké části to ovlivňuje celé vaše tělo. Přichází to rychle a obvykle to samo odezní.
2. Otrava způsobená jídlem
Na konzumaci zkažené stravy budete mít fyzickou reakci. K tomu dojde v případě, že jste potravinu (například maso nebo mléčné výrobky) vyndali na příliš dlouhou dobu, nebo pokud bylo s vaší potravinou zacházeno špatně. Vaše jídlo mohlo být i kontaminováno tím, kdo jej připravuje. Otrava výživy se projeví náhle. Naštěstí se nevolnost z takovéto potravy zastavuje i sama. Zvracení nebo řídká stolice nejsou v několika situacích neustále hroznou věcí. Je to způsob, jakým se vaše tělo zbavuje škodlivých a toxických částic, jako je toxin, jed a další věci, které teprve vstřebáváte.
3. Potravinové alergie a intolerance
Citlivost na výživu ovlivňuje každého nečekaným způsobem. Ve většině případů se při prvním výskytu přecitlivělosti na výživu projeví mírné vedlejší účinky. Každá další kontaminace se může zvýšit mnohem rychleji a způsobit vážnější reakci. Několik příkladů indikací nepříznivě citlivé reakce zahrnuje vyrážku nebo kopřivku, pocit chladu a lepkavosti, pokles krevní hmotnosti, rozšířenou srdeční frekvenci a otok očí a hrdla při rozšíření nemoci – jinak se nemusíte cítit nemocní vůbec.
4. Stres, úzkosti a deprese
Vaše tělo může mít jisté fyzické reakce na tlak a neklid způsobené z celodenní frustrace, a ani si to nemusíte uvědomit. Důvodem, proč se zapojíte do fyzických vedlejších účinků, jako je nevolnost, je to, že se spustí reakce vašeho mozku „bojuj nebo uteč“, která do vašeho oběhového systému vypustí tunu hormonů, které vaše tělo nutí reagovat. A každý má proměnlivou úroveň tohoto prahu. Řekněme, že dva jedinci sledují film. Jeden jedinec oceňuje děsivé filmy, ale druhý je vyděšený. Hormony, které se u těchto dvou jedinců aktivují, se liší. Jeden z nich může mít zvýšenou srdeční frekvenci nebo jiné tělesné změny, například nevolnost, zatímco druhý má z filmu vzrůšo.
5. Kyselý reflux
Budete moci dostat kyselý reflux pár okamžiků po jídle, zejména pokud jste jedli pikantní výživu nebo mastné nebo opravdu těžké jídlo. Tento pocit pálení v horní části hrudníku a v krku může také čas od času způsobit nevolnost. K refluxu dochází proto, že se obrovské množství žaludeční kyseliny dostává zpět do jícnu a čeká tam. Pro řadu lidí je to typické a není to příznakem ničeho klinického. Gastroezofageální refluxní choroba neboli GERD je stav, kdy je váš jícen poškozený z neustálého vstupu žaludeční kyseliny. To vše povede k neustálému zhoršování, tvorbu vředů, zánětů a chronického podráždění.
6. Nepříjemný syndrom dráždivého tračníku
Čas od času se vaše vnitřnosti nehýbou tak, jak by měly. Pokud trpíte poruchou střev (IBS), budete mít problémy s pohybem stolice ve střevech. Mohou se pohybovat příliš rychle nebo naopak skutečně málo, přestože je vaše tlusté střevo v zásadě normální. Pokud se u vás projevuje porucha háklivého střeva a stolice se vám ukládá do tlustého střeva, může se v tu chvíli vaše nemoc zhoršit, protože to, co nejde dolů, se nevyhnutelně dostane nahoru. Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda máte IBS, je zeptat se sám sebe, odkud se trápení bere. V případě, že si sáhnete na hrudník nebo do krku, budete mít problém s refluxem. Pokud si však sáhnete na žaludek, mohou to být střeva.
7. Neustálé přejídání – už dost!
Váš žaludek toho dokáže pojmout opravdu hodně, ale není to dobré. Jakmile je váš žaludek plný a výživa v něm stále leží a vy pokračujete v jídle, máte za cíl si vyvolat nevolnost. K přejídání může dojít, když jíte, zatímco se nudíte. Místo toho, abyste jedli, když máte hlad, máte tendenci sahat po svačinách a dalších věcech ze sklonu, z nudy nebo při multitaskingu. Při aktivním způsobu života je tolik rozptýlení, takže stále více jedinců chňapá po věcech na cestách a my nejsme schopni sledovat, co jíme, kdy jíme nebo kolik toho jíme.
Tomu se můžete vyhnout tím, že se pokusíte dodržovat časový plán a vyhradíte si čas na standardní večeře v jakémkoli možném okamžiku. Ovšem dbejte na to, abyste měli jídlo na talíři (oproti jídlu konkrétně z balíčku nebo krabičky), pro zachování kontroly nad balíčky.
8. Léky
Několik léků, jako jsou neurologické léky, léky proti záchvatům, léky na cukrovku a léky měnící náladu, může ovlivnit vaši touhu po jídle a v dlouhodobém horizontu vést k onemocnění. Dalšími běžnými léky, které způsobují nevolnost, jsou opiáty na bázi opioidů a jiné léky proti bolesti.
9. Diabetes
Příliš vysoká nebo naopak příliš nízká hladina cukru v krvi může také způsobit onemocnění. Ale v případě, že máte dlouhodobou anamnézu cukrovky, a to i v případě, že je dobře kontrolovaná, můžete si navíc vytvořit tzv. gastroparézu související s cukrovkou (již označovanou jako diabetická gastroparéza). To znamená, že váš žaludek nepracuje a nepohybuje se tak, jak by měl, a zpracování potravy může být více obtížné.
10. Onemocnění žlučníku
Budete moci poděkovat svému vzácnému žlučovému měchýři za schopnost jíst všechny ty mastné pokrmy, kterých si vážíte. Žluč vyrobená játry se ukládá do žlučového měchýře. Váš měchýř v tu chvíli vypouští tuto žluč, aby rozložil mastné pokrmy. Jakmile máte onemocnění týkajícího se žlučníku, může být tento nezbytný proces narušen a vést k onemocnění a dalším příznakům. Pokud máte podrážděný žlučník, může se vás 15 až 20 minut po jídle zmocnit nevolnost, která je většinou doprovázena žaludečními bolestmi, pocitem naběhnutí, změnou barvy stolice (trusu) a v některých případech i nevysvětlitelným hubnutím.
11. Pankreatitida
K tomuto stavu může dojít v důsledku žlučových kamenů, užívání alkoholu, zahlcení imunitního systému a dalších příčin. Slinivka břišní se při každém jídle pouští do práce a vytváří bílkoviny, které rozkládají potravu, ale v případě, že je slinivka břišní podrážděná nebo poškozená, nemusí vytvářet dostatečné množství chemických látek, které by ji k této práci přiměly. Poruchy slinivky břišní mohou mít za následek žaludeční potíže, nevolnost, běhání a nevysvětlitelný úbytek hmotnosti.
12. Chronická mezenterická ischemie
Tento stav je navíc známý jako střevní ischemická porucha a je způsobena poruchou prokrvení orgánů souvisejících se žaludkem. To bude způsobeno nahromaděním plaku ve vašich cévách nebo kornatěním vašich cév a tepen stejně jako nízkým tlakem, podrážděním cév a dalšími problémy. Ti, kteří jsou více ohroženi tímto stavem, zahrnují jedince, kteří mají kuřáckou anamnézu, vysoký cholesterol nebo jiné cévní komplikace, jako je koronární onemocnění nebo periferní cévní onemocnění, a dalších několik skupin.
Jak zastavit nevolnost po jídle?
Svačinka v podobě slaných tyčinek a dalších sušenek, malé porce zázvoru a odpočinek. Neměli byste se pokoušet léčit nebo požívat nadbytečné léky, ale v případě, že se necítíte dobře, existuje několik drobností, kterými zmírníte tyto pocity nevolnosti. Nejdůležitější věcí, kterou uděláte, je, že se budete hydratovat a odpočívat. Také byste si měli promítnout, kdy se cítíte špatně, co to vyvolalo, jak dlouho to trvá a co způsobilo, že se cítíte lépe. To vše jsou často zásadní údaje, které mohou nabídnout pomoc vašemu specialistovi při rozhodování o diagnóze. Pokud se to stále vrací nebo se to vyvinulo v něco horšího a nelepší se stav sám, pak na základě těchto nároků, není to typické a měli byste to nechat zkontrolovat.
Zdroje info: zdravi.euro.cz, mastichashop.cz
Náhledové foto: Pixabay