5 kroků jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí

Dopravní nehoda

Být účastníkem dopravní nehody v cizině si určitě nepřeje nikdo, i přesto je třeba být připraven. Přečtěte si náš článek a zjistěte, jak v případě nehody v zahraničí postupovat.

1. Mějte platné pojištění

Ještě před cestou si zkontrolujte pojištění auta. Povinné smluvní pojištění, z kterého je hrazena vzniklá škoda na jiném vozidle, musí mít každé auto. Vy si jen ověřte, zda máte po ruce doklad o jeho uzavření a zda platí ve všech zemích, do kterých se vydáte. V členských státech EU by to však neměl být problém.

I když si jej řada lidí neplatí, důležité je také havarijní pojištěnídůležité je také havarijní pojištění. Z něj si můžete nárokovat náhradu škod nejen na vašem vozidle, ale má také řadu jiných výhod. V případě, že se vám zdá havarijní pojištění moc drahé, nebo auto využíváte jen občas, některé pojišťovny nabízejí možnost zřídit si krátkodobé připojištění jen na konkrétní cestu do zahraničí.

Ověřte si také rozsah asistenčních a doplňkových služby spojených s pojištěním auta, abyste v případě nehody měli opravdu plnohodnotnou pomoc ze strany vaší pojišťovny.

2. Zkontrolujte stav cestujících a přivolejte pomoc

Stanete-li se účastníkem havárie mimo území České republiky, je třeba zkontrolovat zdravotní stav pasažérů aut a všech dalších účastníků dopravní nehody, třeba chodců či cyklistů. Pokud jsou zranění, zavolejte záchranku a poskytněte jim první pomocposkytněte jim první pomoc.

V zahraničí raději vždy přivolejte také policii. Podrobně jí vysvětlete průběh nehody a nechte si od dotyčné hlídky vystavit protokol. Ten budete potřebovat pro pojišťovnu, ale také na hranicích, pokud budete chtít pokračovat v cestě. S poškozeným autem by vás bez dokladu nemuseli pustit přes hranice.

Protokol však nepodepisujte, pokud mu nerozumíte. Raději rovnou volejte asistenční službu vaší pojišťovny, která vám pomůže s dalším postupem.

3. Označte místo nehody a vyplňte zprávu o nehodě

Při nehodě musí být dotčené místo vždy označeno výstražným trojúhelníkem, který je povinnou výbavou každého auta. Umístěný musí být na viditelném místě minimálně 50 metrů za vozidlem. Na dálnici nebo rychlostní silnici je to nejméně 100 metrů.

Pro vlastní bezpečnost, by měl mít každý, kdo se pohybuje kolem nehody, reflexní vestu. Místo havárie bude díky tomu dobře viditelné a ostatní členové silničního provozu budou vědět, že se na silnici, kterou procházejí, něco stalo.

Po označení místa jsou oba účastníci dopravní nehody povinni vyplnit „zprávu o nehodě“. Jedná se o mezinárodní tiskopis, který má stejnou formu ve všech zemích EU. Obsahuje všechny údaje potřebné k nahlášení škody pojišťovně. Při vyplňování je nejdůležitější vyplnit název pojišťovny a číslo pojistky.

Dopravní nehoda

Foto: Unsplash

4. Vše si poznamenejte a nafoťte

Pokud je to možné, nezapomeňte si z místa nehody pořídit podrobnou fotodokumentaci. Poznamenejte si poškození na vozidlech a zapište si také přesný název, adresu a kontakt policejního útvaru, který nehodu řeší. Tyto údaje jsou potřebné, aby pojistitelé věděli, na koho se obrátit se žádostí o vydání kopie policejní správy.

5. Kontaktujte asistenční službu pojišťovny

Když už máte všechny kroky splněné, je čas na ten závěrečný krok – zavolat do pojišťovny (pokud jste tak ještě neučinili). Pomohou vám s jakýmikoli dotazy, odtahem auta, zajistí vám náhradní vozidlo, a pokud potřebujete, najdou vám tlumočníka.

Pojišťovnu kontaktujte také po návratu domů. Do 30 dnů nahlaste škodovou událost a předložte fotografie, videa a všechny dokumenty o nehodě.

Zdroje info: Autor, uniqa.cz

Náhledové foto: Unsplash

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.