5 tipů, jak dostat nízký krevní tlak pod kontrolu
Máte ráno při vstávání z postele pocit na omdlení, celý den se vám točí hlava a trpíte únavou? Pravděpodobně máte nízký krevní tlak. A zatímco na vysoký tlak existuje řada léků, nízký tlak vyžaduje spíše změny v životosprávě. Podívejte se s námi na 5 jednoduchých tipů, jak dostat nízký krevní tlak pod kontrolu.
Hodnoty krevního tlaku nám poskytují informace o stavu našeho organismu, především srdečně-cévního systému. U zdravého člověka se hodnota tlaku pohybuje okolo 120/80 mmHg.
O nízkém krevním tlaku neboli hypotenzi hovoříme ve chvíli, kdy se hodnoty dostanou pod 90/60 mmHg. Málokdo ví, že nízký krevní tlak může být stejně nebezpečný jako vysoký tlak. Dobrou zprávou je, že s ním můžeme efektivně bojovat úpravou životosprávy.
Rozpumpujte krev
Pohyb a sportovní aktivity jsou řešením řady zdravotních potíží a nízký tlak není výjimkou. Při dlouhodobém stání nebo sezení se nám vlivem gravitace hromadí krev v nohách. Pomocí pohybu můžeme krev rozproudit a pumpovat ji do celého těla.
Hodinová procházka denně stačí k tomu, abyste podpořili funkci srdce a cév. Nebudete se stačit divit, jak rychle začnou mizet i další zdravotní potíže!
Pijte, klidně i kávu
Pitný režim je důležitý a u krevního tlaku to platí dvojnásob. Ve chvíli, kdy pociťujete žízeň, už trpíte lehkým stupněm dehydratace. Dehydratace způsobí pokles cirkulující krve a nízký krevní tlak. Abyste se jí vyhnuli, je potřeba dodržovat správný pitný režim a denně vypít alespoň 2 litry vody.
Tip: Připravte si před spaním na noční stolek sklenici vody. Ráno ji vypijte hned po probuzení, než vstanete z postele. Uvidíte, že ranní malátnost a únava rychle zmizí!
Pokud si potrpíte na ranní kávu, nemusíte se jí vzdávat. Naopak, nápoje s kofeinem, jako je káva nebo čaj, vám pomohou rozproudit krev a zvýšit tlak. Nezapomeňte ale, že káva vaše tělo odvodňuje, a vypijte zároveň s ní sklenici vody nebo minerálky.
Jezte pravidelně a nebojte se solit
Váš jídelníček může s hodnotami tlaku pěkně zamávat. Pokud trpíte nízkým krevním tlakem, je důležité jíst často, ale v menších porcích. Ideální je jíst 5x denně.
Hlídejte si dostatek bílkovin, vitamínů B a C a železa. Vhodné jsou mléčné výrobky, tvaroh, sýry, vejce, ale také citrusové plody, jablka, mrkev nebo paprika. Na rozdíl od hypertoniků si můžete jídlo bez obav přisolit – sodík obsažený v soli totiž zadržuje v těle vodu, a tím zvyšuje krevní tlak. Nic se ale nemá přehánět.
Psychika má na zdraví velký vliv
Naše psychické rozpoložení nám může pomoci, ale i uškodit v boji s nejrůznějšími zdravotními potížemi. Stejně jako dlouhodobý stres a rozčilení vedou k vysokému tlaku, depresivní nálada a absence životního elánu mohou podpořit nízký krevní tlak.
S dobrou náladou se problémům s krevním tlakem čelí mnohem snáz.
Ne vždy je ale tak snadné být v dobré náladě. Pokud u vás přetrvává negativní naladění, nebojte se vyhledat pomoc psychologa nebo lékaře.
Jak zvýšit tlak během několika minut
Úpravou jídelníčku a životosprávy dokážeme bojovat s nízkým krevním tlakem dlouhodobě, ale změna nastává v řádu týdnů až měsíců. Pokud se vám ovšem zamotá hlava, najednou se cítíte slabí a je vám na omdlení, potřebujete rychlé řešení.
Cílem je, aby krev proudila především do mozku. Pokud se vám z nízkého tlaku udělá špatně, vyzkoušejte tyto triky:
- překřižte nohy
- dejte hlavu mezi kolena
- zvedněte ruce nad hlavu
- lehněte si a zvedněte nohy
- doplňte chybějící tekutiny
Nezapomínejte, že nízký krevní tlak bývá často příznakem vážnějších onemocnění. Pokud přetrvává, neváhejte s odborným vyšetřením u lékaře.
Zdroje info: medicpark.cz, szu.cz.
Náhledové foto: Shutterstock
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.