5 zajímavých informací o lidských genech, o kterých jste možná ještě nikdy neslyšeli

O genech se učí už žáci na základní škole, takže většina z nás určitě ví, že každý člověk je vlastně jedinečný. Tedy až na jednovaječná dvojčata, která jsou si podobná i skrze své geny. Celou genetickou informaci nazýváme genom, přičemž ten lidský obsahuje na 3 miliardy nukleotidů a až 25 000 genů. Zde je pár zajímavostí ze světa genetiky.

1) Lidskou osobnost tvoří celá armáda genů

Víte, že naše genetické pozadí určuje osobnostní rysy ze 30 až 50 procent? Odborníci používají modely osobnostních rysů, z nichž nejznámější je Big 5 neboli OCEAN. Ten posuzuje pět základních vlastností – otevřenost vůči novým zkušenostem, svědomitost, extraverzi, vstřícnost a neuroticismus. Výzkumy odhalily, že sklony k depresím či úzkostem se dědí až ze 48 procent. Geny, které předurčují člověka k extrovertnímu chování, mají vliv na hyperaktivitu či poruchu pozornosti.

2) Za nevěru nemůže jen gen DRD4

Zajímavé je, že dědičnost ovlivňuje i to, jestli bude člověk nevěrníkem a žít promiskuitním způsobem života. Může za to gen DRD4, který patří k dopaminovým receptorům a jeho delší varianta 7R má vliv na nutkavé aktivity, přinášející pocit vzrušení. Netýká se to ale jen intimního života, ale také sklonu k alkoholismu, k hazardu, ke sledování hororů. Pravdou ale je, že na sexuální chování mají vliv hodně i kulturní nebo psychologické faktory, takže v tom zmíněný gen není sám.

3) Mezi štíhlostí a obezitou

Doposud byly objeveny stovky genů, které se v určitých variantách objevují u lidé trpících obezitou. Dědičnost tedy může ovlivnit její vznik. Na druhou stranu silná vůle i vlastní zodpovědnost dokážou také hodně. Záleží-li člověku na jeho zdraví i vzhledu, pak dokáže přelstít i genetiku a zachovat si štíhlou postavu.

DNA. Foto: Pixabay

4) Covid-19 a geny neandertálců

Je bezesporu zajímavé zjištění, že mnohým z nás kolují v těle neandertálské geny. Málokdo chce asi být neandertálcem označen, ale je fakt, že DNA Evropanů a Asiatů je neandertálskou variantou tvořena až ze 2 procent. Tento gen navíc zvyšuje riziko horšího průběhu onemocnění covid-19.

5) Barva očí z hlediska dědičnosti

Barvu očí ovlivňují geny OCA2 (ovlivňuje množství a kvalitu melaninu) a HERC2 (reguluje funkci melaninu). Kromě nich ale existují další geny, které mají vliv na barvu očí. Takže není tomu tak, že modrookým rodičům se může narodit jen zase modrooké dítě. A víte, že barva duhovky se může i s věkem měnit? Je ale pravda, že pouze u malého procenta lidí.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Gen

Dvojčata. Náhledové foto: Pixabay

 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.