6 málo známých příznaků koronaviru – přehlížíme je, a tím si škodíme

Bolest zad

Aktuálně asi nejobávanější onemocnění koronavirem COVID-19 může mít celou řadu příznaků. Horečky, kašel nebo ztráta čichu patří mezi ty nejznámější. Ovšem čím více se o této nemoci domníváme, tím více příznaků objevujeme.

Může jít například o neurologické problémy, kožní změny nebo poruchy zažívání. Mnoho z nich můžeme z neznalosti přehlédnout, a právě proto se vyplatí je znát.

Ztráta chuti a čichu – jde o symptom, vázaný spíše na konkrétní skupinu pacientů

Trochu jiná je situace u asi nejznámějších symptomů. Pamatujte si, že u onemocnění COVID-19 není ztráta chuti či čichu způsobena zvýšenou sekrecí nebo ucpáním nosu. Jde spíše o příznak neurologické povahy.

A u koho se tento příznak objevuje nejčastěji? Jsou to ženy do 30 let věku.

Další neurologické příznaky – zmatenost, halucinace

Postihla vás bolest hlavy, zmatenost, závrať nebo dokonce halucinace? Studie ukazují, že některý z těchto symptomů se objevuje přibližně u 42 % osob postižených koronavirem, a to kdykoliv v průběhu infekce.

Covid prsty a nepříjemná vyrážka

Nechybí ovšem ani změny na kůži. Kožní léze je možné pozorovat hned ve třech různých variantách:

  • vyrážka podobná neštovicím,
  • kopřivka,
  • covid prsty – opuchlé nebo začervenalé prsty na nohou, vzhledem připomínající omrzliny.

Dítě rouška

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Potíže s trávicím systémem

Do této škatulky patří především nevolnost, nechutenství, průjem a zvracení. Zajímavé je, že se obvykle nevyskytují příliš dlouho – mohou trvat pouze jeden den. Podíváme-li se do světa, zjistíme, že o až tak neobvyklý příznak nejde. Studie Lékařské fakulty Stanfordské univerzity zjistila nějaké potíže tohoto typu hned u třetiny pacientů s novým koronavirem.

Problémy se spojivkami a všeobecně s očima

Dalším neobvyklým příznakem koronaviru může být také červená, oteklá spojivka (leckdy jen na jednom oku), ale také slzení a fotocitlivost. Obvykle se objevuje ve spojitosti s horečkou a dušností.

Poruchy srážení krve

Jde o další velmi znepokojující příznak infekce koronaviry. Ukazuje se, že až 30% pacientů s těžkým průběhem koronaviru trápí krevní sraženiny. Lékaři také zaznamenávají, že velké procento pacientů, kteří zemřou v nemocnici, se potýká právě s poruchami srážlivosti krve. Sraženina nebo také trombus totiž může zablokovat životně důležité cévy. To následně vede k mrtvici nebo také k infarktu.

Tinnitus aneb nechybí ani potíže se sluchem

Tinnitus nebo také lidové zvonění v uších je dalším signálem, který může značit infekci koronavirem COVID-19. A může bohužel přetrvávat i po odeznění všech ostatních příznaků infekce. 100% potvrzení souvislosti s koronavirem zatím chybí, přesto se však nevyplatí tento příznak nepřehlížet.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.