8 tipů, jak udržet potraviny co nejdéle čerstvé
Každý z nás utratí měsíčně několik tisícovek za jídlo. Což o to, jíst potřebuje každý. Je však škoda, když se některé potraviny zkazí a musíme je vyhodit. Aby k tomu docházelo co nejméně, stačí dodržovat několik rad, díky nimž můžete udržet různé druhy ovoce, zeleniny a dalších potravin čerstvé!
1. Zbavte ovoce plísní i pesticidů
Kdo chce být zdravý, musí svému tělu dodávat pravidelnou dávku vitaminů. Ta je obsažena například v ovoci. I čerstvé ovoce, které vypadá na pohled skvěle, však na sobě může mít plísňové spóry, jež způsobují rychlou zkázu. Omyjte ovoce ve vodě s trochou octa, zbavíte ho nejen plísní, ale také zbytků pesticidů.
2. Zelenina patří do chladu a tmy
Zeleninu skladujte na chladném, tmavém místě. Pokud nemáte dostatek místa v lednici, pro dlouhodobější uskladnění dobře poslouží také sklep. Pozor však na hlodavce, kteří by s vaší zeleninou udělali zcela jistě krátký proces.
3. Mrkvi ponechejte nať
Jste zvyklí zbavit mrkev natě ještě v obchodě, abyste ušetřili místo v nákupním košíku i v lednici? Děláte velkou chybu! Právě nať udrží mrkev čerstvou, proto ji nikdy neodkrájejte předem.
4. Zabalte stopky banánů do folie
Při skladování potravin můžete využít také plastovou folii. Zabalte do ní stopky banánů, ovoce vám vydrží čerstvé a chutné průměrně o 3 až 5 dnů déle. Pro balení potravin je vhodná polyolefinová fólie, která neobsahuje jedovaté látky. Fólii využijete také při přepravě hotovek, například když si s sebou nosíte připravené jídlo do práce.
5. Cibuli a česnek uchovejte v papíru
Také cibuli a česnek můžete udržet déle čerstvé za použití vhodného obalu. Pokud umístíte tyto potraviny do děrovaných papírových sáčků, můžete je udržet čerstvé alespoň dva měsíce.
6. Rozkrojený citron zachrání led či voda
Jakmile rozkrojíte citron, začne osychat. Pokud využijete jen několik kapek, píchněte do něj například vidličkou, vzniklé otvory postačí. Jestli však potřebujete například polovinu citronu, zbytek je možné uchovat čerstvý hned několika způsoby. Buďto jej zasypte ledem, ponořte do studené vody nebo zkrátka jen položte rozkrojenou stranou na talířek. Zabráníte tak okysličování, které ničí vitamin C.
7. Bylinky můžete zamrazit s máslem
Protože se bylinky snadno kazí, můžete je uchovat sušené. Pokud však preferujete chuť čerstvých zelených bylin, známe také jiný způsob úpravy. Stačí je nasekat, promíchat s rozpuštěným máslem, nalít směs do formy na led a máte skvělé bylinkové máslo na smažení.
8. Brambory skladujte v suchu a teplotě kolem 5 stupňů
Při nákupu brambor dbejte v první řadě na jejich kvalitu. Brambory musejí být zralé, nezelené a očištěné od hlíny. Mají rády sucho a chlad. Pokud provozujete gastronomické zařízení, je možné nakupovat také již předem připravené brambory. Usnadníte si tak spoustu práce s jejich vařením či pečením a vyhnete se nutnosti skladovat velké množství brambor, pokud zrovna nemáte ve skladu místo.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.