Oliheň může upravovat své RNA. A lidé toho umí využít

Oliheň

Oliheň dlouhouploutvá (Doryteuthis pealeii) upravuje genetickou informaci mRNA mimo buněčné jádro. mRNA jsou molekuly, které přepisují genetickou informaci obsaženou v DNA a struktuře konkrétních proteinů, a když opustí buněčné jádro, nesou tuto informaci dále. Díky těmto přenašečům pak vznikají proteiny se specifickou strukturou. Až dosud byli vědci přesvědčeni o tom, že takové informační mRNA si po odchodu z jádra obecně uchovávají nezměněnou genetickou informaci.

Olihně a RNA

Rodíme se s určitou sadou genů a teprve následující generace dostávají od svých rodičů změněný (rekombinační) genofond. Jakmile proteiny opustí buněčné jádro, u lidí se nemohou už měnit. U olidní ale ano. Vědci zjistili, že tento tvor dokáže modifikovat mRNA na periferii nervové buňky (v axonu). To olihni umožňuje zlepšovat fungování nervového systému – dokáže ladit produkované bílkoviny přesně podle místa, kde budou fungovat.

RNA upravují všechny organismy

Někteří lidé mají onemocnění způsobená tím, že jejich mechanismus úpravy RNA nefunguje tak, jak by měl. Může jít o onemocnění, jako je Lou Gehringova choroba, forma amyotrofické laterální sklerózy a některé další. Editace RNA souvisí taktéž s budováním imunity. A tak se dostáváme k tomu, v čem by nám informace o modifikaci RNA olihněmi mohla posloužit – v budoucnu by mohla mít význam při odstraňování a léčbě neurologických onemocnění, včetně axonální dysfunkce.

Olihně jsou chytřejší než ostatní bezobratlí

Proč oliheň modifikuje své RNA není zcela jasné, vědci se zatím jen dohadují, proč tomu tak je. Lidé mohou ale tento její „nápad“ využít k léčbě genetických onemocnění. V současné době se k tomuto účelu používá editace DNA, která musí být extrémně přesná. Jakékoli chyby jsou nebezpečné a vedou k nevratným změnám. Méně nebezpečná je právě úprava RNA, kterou lze nyní upravovat i mimo jádro (jak jsme se dozvěděli díky olihním). To znamená menší nebezpečí pro pacienta. Pokud dojde k chybě při úpravě RNA, je to méně nebezpečné (nepoužitá RNA se rozkládá).

Zdroje info:

https://www.sciencenews.org/article/octopus-squid-rna-editing-dna-cephalopods

https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,25819822,naukowcy-odkryli-ze-kalamarnice-moga-edytowac-swoje-rna-w-niespotykany.html

Náhledové foto: Pixabay