Pravda o lepku: Oddělme mýty od skutečnosti

V posledních letech se lepek stal jedním z nejdiskutovanějších témat výživy. Mnozí ho viní ze zažívacích obtíží nebo dokonce ze závažných onemocnění. Mezi nejčastější tvrzení patří, že lepek zalepuje střeva nebo způsobuje alergii téměř každému. Ale je tomu skutečně tak?

Co je vlastně lepek?

Lepek tvoří strukturu pšeničných těst a dodává mu specifické vlastnosti. Je nerozpustný ve vodě a lze jej z těsta tzv. vyprat. Pak vám vznikne žvýkačka, která působí že všechno zalepí, ale opravdu toma tak není. Taktéž si můžete být jistí, že se v lepku nenachází žádné toxické látky, které by vám způsobily nějaké potíže.

Co se o lepku nejčastěji rozšiřuje?

1. Lepek vám zalepí střeva!

Jak je psáno výše, lepek nic nezalepí a tyto fámy jsou navíc nepodložené. Problém lepek představuje pro jedince, kteří trpí celiakií nebo pro ty, u kterých vyvolá imunitní reakci. Nyní tedy víte, že zcela zdravému jedinci, nic takového nezpůsobí.

2. Vyřaďte lepek z jídelníčku, abyste byli zdraví!

Pro některé jedince může být vyřazení či omezení lepku nezbytné, ale je to opět u jedinců, kteří jsou na něj citlivý. U ostatních je zbytečné jej nejíst. Obsahuje totiž vitamín B, železo a vlákninu, což je pro trávení a organismus velmi důležité!

3. Nejezte lepek, budete tlustí!

Pokud chtějí lidé zhubnout, hledají jakoukoli příčinu, jen ne tu správnou. Lepek vám opravdu obezitu nezpůsobí. Chybu hledejte v celkové skladbě jídelníčku a jestli či jak jste přes den aktivní.

Foto: Pixabay

4. Kupujte bezlepkové potraviny, jsou zdravější!

Není nic lepšího než něco zakázat, aby si kupující koupili od prodejců jejich nesmysly. Když se podíváte na skladbu bezlepkových produktů, zjistíte, že obsahují méně vlákniny a za to více cukru a jiných průmyslových škodlivin, které nahrazují lepek. Co je tedy ve skutečnosti lepší?

Zkuste si ověřit nesnášenlivost na lepek

Máte pocit, že vám lepek dělá problémy? Není nic snadnějšího než požádat o test u lékaře, který vám prozradí, jak to s vámi je. Pokud chcete začít experimentovat s bezlepkovou dietou, nejprve se poraďte s doktorem. Ten vám pomůže se skladbou jídelníčku, abyste neměli ničeho nedostatek.

Zdroje info: https://bastyr.edu/about/news/myths-and-facts-about-gluten, https://www.healthline.com/nutrition/gluten-sensitivity-is-real

Náhledové foto: Pixabay