Jak zvládnout problémy s vyprazdňováním močového měchýře při roztroušené skleróze?

Tvorba moči a její vylučování vypadá na první pohled jako jednoduchý proces, kterému není třeba věnovat zvláštní pozornost. Ve skutečnosti se však jedná o velmi složitý proces, který vyžaduje dokonalou souhru vylučovací a nervové soustavy. Tuto souhru však může narušit neurologické onemocnění, jako je například roztroušená skleróza.

Roztroušená skleróza (skleróza multiplex) poškozuje strukturu mozku a míchy a narušuje komunikaci močového měchýře a dolních močových cest s centry řídícími proces močení, které jsou uloženy v míše a mozku. Proto až 80 % lidí žijících s touto diagnózou trpí poruchami močení již na začátku onemocnění a po 10 letech už mají urologické problémy téměř všichni pacienti1. U 2–12 % mohou být urologické problémy prvními příznaky RS a u 2 % také jedinými problémy, kterými se u nich RS projevuje1.

Poruchy močení se mohou projevovat různě – buď jako neschopnost udržet moč (inkontinence), nebo naopak jako neschopnost úplně vyprázdnit svůj močový měchýř (retence).

Problémy s močením není dobré podceňovat!

Při roztroušené skleróze stále platí, že včasné určení diagnózy a zahájení vhodné léčby mnohonásobně zvyšuje účinnost léčby a prognózu pacienta. Poruchy močení jsou často prvním signálem začínajícího onemocnění. Proto je na pováženou, že mnozí pacienti tyto obtíže tají a neřeší je s urologem. To může vést k vážnému poškození dolních močových cest, močového měchýře či dokonce ledvin.

Pacienti s diagnózou skleróza multiplex, kteří se léčí u neurologa, by měli aspoň jednou ročně podstoupit kontrolnívyšetření u urologa bez ohledu na to, jestli už zažívají poruchy močení. Urolog tak může porovnat změny vylučovací soustavy a reagovat na obtíže způsobené postupujícím onemocněním. Doporučuje se, aby pacient kontaktoval urologa sám. Nelze se spoléhat na to, že ho neurolog odešle automaticky na urologické vyšetření.

Možné efektivní řešení: Čistá intermitentní katetrizace (ČIK)

Účinným řešením pro lidi, kteří nedokážou přirozeně a kompletně vyprázdnit svůj močový měchýř, může být čistá intermitentní katetrizace, kterou indikuje lékař.

Jedná se o efektivní metodu, která pomáhá pacientům důkladně vyprázdnit močový měchýř a minimalizovat rizika spojená s retencí moči. Tato metoda zahrnuje pravidelné cévkování močového měchýře za účelem jeho úplného vyprázdnění.

ČIK je možné provádět doma nebo na jiném vhodném místě. Doporučuje se cévkování 4krát až 6krát denně podle pokynů lékaře. Jde o jednoduchou a bezpečnou proceduru, kterou může po zaškolení od zdravotnického personálu provádět sám pacient nebo jeho rodinný příslušník.

Katétr zůstane zavedený v dolních močových cestách pouze během několika minut, je jednorázový a po použití se zlikviduje. Moč může být při katetrizaci vypuštěna do toalety, lahve nebo urinálního sběrného sáčku, připojeného přímo na katétr. Intermitentní katetrizace se nejvíce podobá normálnímu močení, což přispívá k pohodlí a lepší kvalitě života pacientů.

Pro pohodlí uživatelů je vhodné používání jednorázových katétrů potažených hydrofilní vrstvou, jako jsou močové katétry SpeediCath®. Tato vrstva zajišťuje hladký a kluzký povrch umožňující jednoduché zavedení a vytažení katétru a ve srovnání s nepotahovanými katétry tak minimalizuje riziko podráždění močové trubice a snižuje pravděpodobnost vzniku infekcí močových cest.

Výhody čisté intermitentní katetrizace

Pravidelné a důkladné vyprázdnění močového měchýře pomocí čisté intermitentní katetrizace pomáhá minimalizovat riziko vzniku infekcí močových cest, poškození ledvin a dalších komplikací.

Urolog odpovídá za správnou diagnostiku poruch močení a rozhoduje o tom, zda je čistá intermitentní katetrizace pro pacienta vhodnou léčebnou metodou. Urologická sestra – v roli trenéra, seznámí pacienta se správným postupem, pomůže mu s výběrem vhodného jednorázového katétru a naučí ho katétr správně používat.

Pokud máte problémy s vyprazdňováním močového měchýře, poraďte se s urologem o možnostech této léčby.

Reference:

  1. Močové dysfunkce u pacientů s roztroušenou sklerózou. MUDr. Eva Burešová, MUDr. Aleš Vidlář, Ph.D. Urologická klinika LF UP a FN Olomouc, Urol. praxi, 2014; 15(5): 241–243
  2. Sfinkterové poruchy u pacientů s roztroušenou sklerózou, MUDr. Miroslava Ryšánková, Urologická klinika LF UK a FN Hradec Králové, Neurol. praxi 2016; 17(5): Suppl D: 50–55

PM-35689

Náhledové foto: Coloplast.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.