Sebelži a mentální pasti: Proč jsme klamání vlastní myslí?
Jsme zvyklí na to, že lidi lžou a nemůžeme se spolehnout na to, co říkají. Jde o smutný fakt, který je však praktikován vždy a za všech okolností. Horší, ale je, když obelháváme sami sebe. Lidská mysl je fascinující, a i když se snažíme rozhodovat racionálně, naše myšlení je často zkreslené. Díky tomu jdeme vstříc k nesprávným závěrům a rozhodnutím.
Co je sebeklam a proč je tak potřebný i když je škodlivý?
Sebeklam je nejčastější „hra“, kterou naše mysl s námi hraje. Jed o situaci, kdy si vyváříme falešné představy o sobě, schopnostech či realitě, abychom se ochránili před nepříjemnou pravdou. Můžeme si namlouvat, že jsme lepšími rodiči, než je tomu doopravdy, nebo že vás nezajímá neúspěch v práci. Sebeklam nám sice může krátkodobě pomoci zvládnout stres, ale z dlouhodobého hlediska nám brání v osobním růstu.
Mentální chyby, které nám komplikují život
Naše mysl je lehce náchylná k různým zkreslením, která ovlivňují naše rozhodování a pohled na svět. Zde jsou ty nejzákladnější:
- Potvrzovací zkreslení: máme tendenci vyhledávat informace, které jim odporují. Toto mentální obelhávání nás uzavírá do bubliny, což nám brání objektivně posuzovat realitu.
- Efekt ukotvení: naše rozhodování je ovlivněné první poskytnutou informací, i když nemusí být relevantní. Tato kotva nastavuje naše očekávání a často značně zkresluje úsudek.
- Sklon k negativitě: negativní informace mají na naši mysl větší dopad, než si myslíme. To je důvod, proč nás tolik zasahuje kritika a špatné zprávy nás vykolejují.
- Kognitivní disonance: abychom odstranili vnitřní nepohodlí, často měníme svá přesvědčení, aby odpovídala našim činům, místo abychom upravili své chování.
Jak se jim vyhýbat?
Pokud máte čas sledovat své myšlenky, zkuste se zamyslet, zda nejsou ovlivněny těmito zkresleními. Nebojte se přijímat názory, které se neslučují s vašimi. Díky nim můžete získat lepší rozhled. Když se rozhodujete o svých závěrech, zkuste se sami sebe zeptat: Je to opravdu pravda? Mohu získat důkazy o svém tvrzení?
Pamatujte, že neexistuje univerzální pravda a každý se může mýlit. Je to přirozené. Přijměte, že i vy můžete udělat chybu. A nakonec, naučte se rozpoznat manipulační techniky, zkreslené informace a logické chyby.
Zdroje info: blog.tomashajzler.com, bizinet.cz
Náhledové foto: Pixabay