Udělejte přítrž roztočům během topné sezóny
V zimě je vzduch v mnoha domácnostech vlhký kvůli špatnému větrání a prachu z topení. Vlhké a teplé prostředí je pro roztoče ideální. To není dobrá zpráva nejen pro lidi trpící alergií na roztoče, ale i pro ty, kteří zatím alergickými příznaky netrpí. Jaká jsou rizika pro oba, a jak, co nejvíce snížit počet roztočů v domácnosti?
Proč roztoči představují problém?
Roztoči jako takoví nám nijak nevadí a ani je nevidíme. Problém však způsobují jejich výměšky, které jsou plné alergenů. Ty se dostávají do vzduchu, koberců, postelí, oblečení a atd. Vyvolávají kašel, rýmu, kýchání, svědění očí nebo vyrážky. U některých jedinců mohou nastat i asmatické záchvaty!
Bojujte proti roztočům efektivně
Nezapomínejte na pravidelné větrání, se kterým se snižuje i vlhkost v místnostech. Tu udržujte mezi 40-50 %. K udržování optimální vlhkosti vám pomohou odvlhčovače. Dalším efektivním krokem je praní ložního prádla na teplotu 60oC, která likviduje roztoče i jejich zárodky. Čas od času vyperte a vyvětrejte polštáře a přikrývky, protože zde se jich objevuje opravdu hodně.
Můžete investovat do antialergenních potahů, matrací, přehozů a podobně, ale bohužel ani to nefunguje věčně. Nejlépe uděláte, když budete pravidelně uklízet a vysávat postele i matrace s vysavačem s HEPA filtrem. Pravidelně rovněž utírejte prach – i v hůře dostupných místech.
Nebojte se používat parní čističe, protože vy pracují s vysokou teplotou. Ošetřete jím matrace, čalounění i koberce! Vyzkoušet můžete i techniku zamražení. Pokud máte volný mrazák, stačí zabalit textilie nebo hračky do pytlíku a vložit na několik hodin dovnitř.
Co vám opravdu nepomůže?
Častá výměna lůžkovin. Během několika měsíců se v čistých lůžkovinách objeví stejné množství roztočů jako v původní. Málokdo si může dovolit měnit polštáře, peřiny a dokonce i matrace každý rok kvůli roztočům. Lidé by si také měli dát pozor na zavádějící tvrzení prodejců, že se roztoči nemnoží v jejich výrobcích. Roztoči se mohou množit na jakémkoli materiálu lůžkovin, včetně peří, dutého vlákna a paměťové pěny! Takže pozor na to.
Zdroje info: life4you.cz, pylovasluzba.cz
Náhledové foto: PxHere