Akné na nose? Vyzkoušejte tea tree oil a nezapomeňte na správnou péči
Na nose se vyskytuje velké množství mazových žláz, a tak není překvapením, že akné v této oblasti je běžným problémem. Příčinou vzniku těchto nevzhledných pupínků (a také ucpaných pórů) je více. Může za to nezdravá strava, ale také hormonální nerovnováha, nesprávná péče o pleť a další faktory. To je důvod, proč není tak jednoduché zbavit se tohoto problému. Velmi důležité je to, abyste se o svou pleť správně starali.
Jak se starat o obličej?
V boji proti akné se neobejdete bez každodenního čistění pleti. Měli byste volit takové prostředky, které neucpávají póry (přípravky na bázi oleje), ale ani ty, které příliš vysušují (ty s obsahem alkoholu), protože to pak vede ke zvýšené produkci mazu. Obličej bychom měli mít dvakrát za den – ráno po probuzení a večer. Pokud používáte make-up nebo BB krémy, vždy je potřeba je smýt, protože ucpávají póry. Vhodné jsou přípravky s obsahem niacinamidu, kyselinou salicylovou nebo glykolovou a zinku.
Působí peeling proti akné?
Peeling se používá k odstranění odumřelých kožních buněk. Ty mohou ucpávat póry, takže peeling skutečně funguje i proti akné. Dejte si ale pozor na mechanický peeling, který může dráždit aknózní pokožku. Vhodný je enzymatický nebo chemický peeling (ideálně s kyselinou mléčnou, mandlovou nebo salicylovou). Peeling používejte pouze jednou až dvakrát za týden.
Jsou vhodné hydratační krémy?
Jedním z velmi častých mýtů, které se říkají o mastné pokožce, je to, že by se neměly používat hydratační prostředky. To by ale bylo velkou chybou. Správně hydratovaná pokožka totiž vede k vyvážené tvorbě mazu. Opět ale platí, že není krém jako krém – vybírejte ten s obsahem kyseliny hyaluronové, niacinamidu a aramidu. Svou pokožku byste měli chránit před sluncem, a to nejenom v létě, ale také v zimě. Současné krémy obsahují také ochranný faktor. Vhodné jsou ty, které mají ochranný faktor alespoň 30.
Jaké návyky přispívají ke vzniku akné?
Výskyt akné je spojován také s určitými návyky, které každý den děláme. Jednou z nejčastějších chyb je časté dotýkání se obličeje, což vede k zanesení bakterií na pokožku. Akné ani černé tečky v žádném případě nevymačkávejte, protože to způsobuje jizvy. Kromě toho byste měli pravidelně měnit ložní povlečení (alespoň jednou týdně) a také ručníky (jednou za tři až čtyři dny). V čistotě udržujte houbičky a aplikátory na pleť, což snižuje riziko infekce pokožky.
Jaké domácí prostředky na akné mohu použít?
Doma si můžete připravit různé přípravky, které vám mohou pomoci s výskytem akné:
- Maska ze skořice a medu: antibakteriální a protizánětlivé účinky.
- Gel z aloe vera: zklidňuje pokožku a podporuje hojení.
- Zelený čaj: redukuje zarudnutí, poskytuje antioxidační vlastnosti.
- Tea tree oil: antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti.
- Heřmánkové obklady: podporují hojení, zklidňují a mají protizánětlivé vlastnosti.
Zdroje info:
https://wizaz.pl/pielegnacja/tradzik-na-nosie-to-nie-tylko-zaskorniki-jak-wyglada-i-jak-go-leczyc/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22038-blackheads
Foto: Unsplash