Používáte máslo na smažení? Sáhněte raději po jiných alternativách
Máslo je skvělá ingredience, kterou používáme do sladkých i slaných pokrmů. Můžete si ho denně natírat na pečivo, připravovat z něj omáčky nebo jej používáte při pečení. Avšak na smažení není příliš vhodné, jakkoli je krémové. Jeho chuť je pro většinu lidí velmi příjemná. Proto se používá pro zjemnění omáček nebo jako regulátor kyselosti (u rajčatových omáček nebo holandské omáčky). Jakkoli je příjemné při vaření, smažit na něm je tak trochu zdravotní hazard.
Máslo není vhodné ke smažení
Máslo má vysoký obsah nasycených tuků, které při pravidelné konzumaci vedou k vyšším hodnotám cholesterolu. Ten je jedním z faktorů, které způsobují kardiovaskulární onemocnění. Jeho nahrazení mononenasycenými oleji (jako je olivový olej) může snížit hodnotu špatného cholesterolu v těle. Při smažení si máslo nezachovává stabilitu. Vysoké teploty mohou způsobit jeho přepalování, kvůli mléčné sušině.
- Máslo obsahuje spoustu nasycených tuků a mléčných složek, které při smažení mění složení a může dojít k uvolňování škodlivých látek.
- Má nízký kouřový bod, což znamená, že často dochází k přepalování. A při přepalování vznikají škodlivé látky, které mohou způsobit nejenom trávicí potíže, ale dokonce i rakovinu.
Zdravější smažení – máslo vynechte
Pro smažení se obecně nejvíce hodí řepkový olej, který má neutrální chuť, a tak neovlivní výslednou chuť pokrmu. Navíc má vysoký kouřový bod, takže se nepřepaluje. Olivový nebo slunečnicový olej bohužel na smažení až tak vhodné nejsou, protože i ony mají nižší kouřový bod. Pravdou ale je, že existují speciální varianty, které je možné použít i ke smažení.
Sádlo na smažení
Sádlo je ke smažení vhodnější než máslo, i když pravdou je, že jeho chuť nesedí každému. Tento tuk má poměrně vysoký kouřový bod (180 °C). Avšak i s jeho pravidelným používáním to příliš nepřehánějte, protože i sádlo může vést k vysokému cholesterolu (potažmo ke kardiovaskulárním problémům).
Ghí pro máslovou chuť
Pokud chcete při smažení docílit máslové chuti, sáhněte raději po přepuštěném másle: ghí. Má vyšší kouřový bod než máslo, a to i přes 200 °C (na rozdíl od másla, které má kouřový bod 121 až 149 °C). Jeho chuť se popisuje jako oříšková, takže může pokrmům dodat zajímavý chuťový tón.
Zdroje info:
https://www.choice.com.au/food-and-drink/dairy/butter-and-cheese/articles/should-you-cook-with-butter-or-oil
Foto: Pixabay