Nejdepresivnější den v roce? Fakta, mýty a tipy, jak zvládnout lednový splín. A co nejšťastnější den?

Deprese

Děsivé titulky vyvolávající emoce prodávají. To je také případ termínu Blue Monday. Pojem, který se od roku 2005 používá pro označení údajně nejdepresivnějšího dne v roce a připadá na třetí lednové pondělí – letos tedy na 20. ledna. Poprvé se objevil v tiskové zprávě britské společnosti Sky Travel, která tak chtěla v lednu prodat zimní dovolené. Je ovšem Blue Monday podložený nějakými studiemi? A je nějaký den v roce, který naopak můžeme považovat za nejšťastnější?

Začátek roku je obecně náročným obdobím. Po vánočních svátcích, které bývají stresující samy o sobě, se lidé často potýkají s finančními starostmi, bilancováním uplynulého roku a třeba také snahou naplnit novoroční předsevzetí.

„Leden, především jeho začátek, bývá pro lidi často těžký. Mnoho z nich se totiž do konce roku snažilo učinit všechna zásadní rozhodnutí týkající se vztahů i financí. Tohle všechno je velmi stresující,“ vysvětluje psychoterapeut Martin Zikmund. „Plno lidí si také dává nějaké novoroční předsevzetí, což sice pro někoho může být příležitost k vděčnosti a spokojenosti, ale pro jiného jen další stres a pocit selhání. Situaci neprospívá ani temné počasí skoupé na sluneční svit.“

Proč Blue Monday?

Blue Monday, tedy údajně nejvíce depresivní den v roce, vznikl v roce 2005 v tiskové zprávě společnosti Sky Travel propagující zimní dovolené. Jeho autorem je psycholog Cliff Arnall z Cardiff University, který se opíral o různé statistiky a subjektivní faktory. Data byla sice špatně interpretována, ale chytla se jich bulvární média a nový fenomén byl na světě.

„Faktem je, že Arnall tehdy vycházel zejména z německé studie vzorců pro sebevraždy na německé železnici z roku 2004, jejíž autoři tehdy během 6 let analyzovali 4003 sebevražd či pokusů o sebevraždu. Zjistili, že muži páchají sebevraždu nejčastěji v pondělí (ženy v úterý) a hlavně v lednu (ženy v dubnu). Nicméně sami autoři říkali, že po roce 2000 se rozdíl mezi dny v týdnu začal měnit. Arnall pak z dalších zdrojů odvodil, že nejvíce sebevražd se má udát 3. pondělí v lednu, což bohužel nereflektuje zjištěná data – rozhodně ne pro všechna pohlaví a věkové skupiny,“ doplňuje Martin Zikmund.

Navíc i jiné výzkumy, např. velká jihokorejská studie z let 1997–2015, ukazují, že počet sebevražd v pondělí sice může být vyšší, ale rozdíly mezi dny nejsou tak výrazné.

DepreseFoto: Pixabay

Jak si zlepšit náladu v náročném období zimy

Samotný termín Blue Monday tedy nemá žádný vědecký základ. Pokud má ale někdo sklony k úzkostem nebo depresím, může se pocitově „naprogramovat“ na to, že tento den bude obtížný. Jak tedy zvládnout negativní pocity, které de facto mohou přijít kdykoliv? Co vám může pomoci?

  • Fyzická aktivita – pohyb pomáhá uvolňovat endorfiny, které zlepšují náladu.
  • Kontakt s blízkými – sdílení problémů s přáteli nebo rodinou může zmírnit pocit osamělosti.
  • Realistická očekávání – místo předsevzetí (bývají demotivující) si stanovte dosažitelné cíle.

Psychoterapie už není tabu. Využijte příspěvek od zdravotní pojišťovny

Některé zdravotní pojišťovny poskytují svým pojištěncům příspěvky na psychoterapii, protože stále více Čechů (zhruba 200 000) tuhle pomoc využívá.

„Od loňského roku nabízíme našim klientům finanční příspěvek na prezenční psychoterapiipříspěvek na prezenční psychoterapii ve výši až 10 000 korun. Mohou ho čerpat výměnou za kredity získané v klientské aplikaci VITAKARTA, a to v nejvýhodnějším možném kurzu – každých 100 kreditů znamená příspěvek 1000 Kč. Peníze poskytujeme na konzultace u odborníka, který je členem Asociace klinických psychologů nebo České asociace pro psychoterapii,“ popisuje MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.

Který den by naopak mohl být nešťastnější?

Zajímavostí je, že vedle uměle vytvořeného konceptu Blue Monday zatím neexistuje žádný obecně uznávaný pojem nebo den, který by byl označený za „nejméně depresivní“ nebo nejšťastnější den v roce. Pokud bychom chtěli sami takový den hledat, museli bychom zohlednit faktory pozitivně ovlivňující naši psychiku – dlouhé dny, slunečné počasí, dny volna a svátky.

Některé průzkumy ukazují, že lidé jsou nejšťastnější v červnu nebo červenci, což souvisí s letním počasím, dovolenými a větší socializací, což my lidi jako společenské bytosti, potřebujeme. Nejlepší nálada bývá zaznamenána v pátek nebo v sobotu, kdy se lidé těší na volný čas. Proto je pravděpodobné, že za nejméně depresivní by mohl být považován některý letní víkendový den. Nicméně abyste se cítili dobře, nemusíte čekat na léto.

„Pokud si chcete sami vytvořit svůj „nejšťastnější den“, může vám pomoci vědomé plánování vašich oblíbených aktivit a trávení času s lidmi, na nichž vám záleží,“ dodává MUDr. Jitka Vojtová, MBA.

Zdroje info: ozp.cz, https://www.euronews.com/travel/2024/01/15/blue-monday-debunked-why-a-travel-agency-invented-the-most-depressing-day-of-the-year, https://www.forbes.com/sites/brucelee/2024/01/14/is-blue-monday-actually-each-years-most-depressing-day/, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/1053535793900119

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.