Biologický věk: co znamená a jak ho měřit

Všichni známe lidi, kteří se v této situaci ocitají v každodenním životě. Je však možné vzepřít se kalendáři? Odpověď zní ano. Chronologický věk není tak silným ukazatelem zdraví, jak byste si mohli myslet. Biologický věk je přesnějším měřítkem toho, jak rychle stárnou vaše buňky, tkáně a orgány.

Co je biologický věk?

Vědci definují biologický věk jako kumulaci buněčných poškození v průběhu času, tedy míru poškození vašich buněk v průběhu let. K tomuto poškození dochází přirozeně s věkem. Dalšími faktory, které ovlivňují biologický věk, jsou geny, návyky a fyzické prostředí. Berte svůj biologický věk jako odraz svého celkového zdraví a potenciální dlouhověkosti. Čím vyšší je biologický věk, tím dříve se objevují chronická onemocnění, jako např:

  • Rakovina
  • Demence
  • Diabetes
  • Srdeční onemocnění

Jak se určuje biologický věk?

V průběhu let vědci studovali řadu metod měření biologického věku člověka. Jedním z nejčastěji používaných markerů je metylace DNA, jejíž myšlenka byla poprvé publikována v roce 2013. K metylaci DNA dochází, když se v buňkách naváže na DNA malá skupina chemických látek zvaných methylové sloučeniny. Metylace nemá vliv na sekvenci DNA. Může však narušit buněčné funkce, zejména ty, které souvisejí se stárnutím a nemocemi souvisejícími s věkem.

Množství metylace DNA v buňce se používá k výpočtu vašeho biologického věku neboli epigenetických hodin. Dalším způsobem, jak odhadnout váš biologický věk, je použití standardních krevních testů a fyzických charakteristik.

Jak si můžete pomoct?

Neustálý postup času se týká nás všech. Existuje však mnoho věcí, které můžeme udělat, abychom čas zpomalili. To platí, i když nevíte přesně, kolik vám je let. Jezte zdravě. Nejlepšími potravinami proti stárnutí jsou ovoce a zelenina, celozrnné výrobky, zdravé tuky a libové bílkoviny. Pokud nevíte, kde začít, zkuste středomořskou dietu. Tato strava má mnoho prokázaných zdravotních výhod, včetně prodloužení délky života.

Foto: Pixabay
  • Pravidelné cvičení – je však potřeba cvičit alespoň 150 minut aerobního cvičení střední intenzity a dvě lekce silového tréninku týdně.
  • Dopřejte si kvalitní spánek – nedostatek spánku je hlavní příčinou stárnutí. Téměř 8 % úmrtí je způsobeno nedostatkem spánku. Snažte se proto každou noc spát 7-9 hodin.
  • Snižte stres – chronický stres působí na organismus spoušť a urychluje proces stárnutí. Cvičení, správná výživa a spánek snižují stres. Mezi další aktivity snižující stres patří mindfulness, meditace a jóga.
  • Přestaňte kouřit

Zdroje info: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10130645/, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167494323002534

Náhledové foto: Pixabay