Uhličitá koupel: rozšíření cév může léčit křečové žíly i vysoký krevní tlak

Uhličitá koupel

Uhličitá koupel je v léčivé vodě, která je nasycená CO2, tedy oxidem uhličitým. Tuto vodu je možné využívat z přírodních zdrojů, ale můžete si ji také vyrobit uměle. Právě umělé koupele ale mají menší účinky, protože obsahují menší množství anhydridu kyseliny uhličité ve vodě. Kromě mokré varianty můžete využít i tzv. suchou uhličitou koupel. Ta se provádí ve speciální komoře, kde je celé vaše tělo s výjimkou hlavy. Výsledkem je vazodilatece, tedy rozšíření cév.

Mokrá uhličitá koupel

Tuto proceduru můžete využít například v lázních, které se specializují na vodoléčbu. Spočívá v tom, že se ponoříte do vody nasycené plynem a pak už jen odpočíváte. Asi za 20 minut je procedura hotová. Nečekejte žádnou horkou koupel, teplota vody se pohybuje od 32 do 36 °C. Zavedena jsou také opatření, která brání vdechování oxidu uhličitého, což je škodlivé. Pro dosažení požadovaných účinků budete muset proceduru absolvovat v dlouhodobém horizontu. Koupel se nedoporučuje těm, kteří trpí na kardiovaskulární choroby, protože bezprostředně po koupeli vzniká zvýšený krevní tlak a srdeční frekvence.

Koupel
Foto: Pixabay

Suchá uhličitá koupel

Někdy se jí říká plynová, protože spočívá v tom, že tělo (s výjimkou hlavy) je uzavřeno ve speciálním přístroji. Výhodou je, že se nemusíte svlékat. Suchá koupel se z dlouhodobého hlediska může vyrovnat účinkům mokré koupele. Oběhový systém je v tomto případě méně zatížen. Abyste dosáhli požadovaných účinků, musíte suchou koupel absolvovat 3x až 4x za týden ve 12 až 15 sériích.

Využití koupele

Trpíte ischemickými chorobami končetin nebo poruchami s prokrvením mozku? Máte vysoký krevní tlak nebo křečové žíly? Potřebujete podporu v případě žilní nedostatečnosti a poinfarktových stavech? Právě k tomu můžete využít uhličitou koupel. Před ní je zapotřebí smýt z těla všechny produkty péče o pleť. Do mokré koupele můžete mít plavky, v případě suché si můžete ponechat svrchní oděv. Neměli byste ale mít šperky. Při koupeli se hýbejte co nejméně, aby nedocházelo k odrážení plynových bublin. Po ukončení procedury byste měli odpočívat 30 až 45 minut.

Zdroje info:

https://wylecz.to/uklad-krazenia/kapiel-kwasoweglowa-wlasciwosci-wskazania-przeciwwskazania-przygotowanie/

https://www.spa.cz/lazenska-procedura/uhlicita-koupel/?srsltid=AfmBOopw4QSVUb80BIUpmckVWjYUWSCJpcYv8SS9zgdDJ3PoWh2h5ds9

Foto: Pixabay