Vejce po datu spotřeby: vyhodíte je, nebo sníte?
Datum spotřeby najdete na produktech, které se rychle kazí (jogurty, čerstvé mléko, maso, vejce aj.). Neměli byste je po tomto datu jíst, a to ani tehdy, že na nich nevidíte žádné známky snížení kvality. U vajec platí, že svou čerstvost si zachovávají obvykle čtyři až šest týdnů po snesení. Pokud ale nemáte vlastní slepice, není snadné určit datum snůšky. Proto musíte spoléhat na datum spotřeby.
Vejce a salmonela
Vejce ale nemusíte vyhazovat, jakmile překročí datum uvedené na obalu. Spousta lidí se obává, že se nakazí nebezpečnou bakterií salmonelou. I když jsou na ni vejce náchylná, objevuje se i v čerstvých vejcích. Takže pokud je vejce „nakažené“, tak je jedno, jestli ho sníte před nebo po datu spotřeby. Salmonela se časem nevyvíjí, takže nemůže způsobit horší průběh onemocnění.
Vejce s prasklou skořápkou
Ne vždycky se vám podaří zakoupit balení bezchybných vajec. Pokud na některém z vajec objevíte prasklinu, raději ho vyhoďte. Taková prasklina totiž usnadňuje vstup bakteriím, které se uvnitř vejce mohou množit. Zkažená vejce obvykle nepříjemně zapáchají po síře a mají i jinou barvu. V raných fázích napadení ale nemusíte nic zpozorovat. To znamená: vejce po datu spotřeby ano, ale prasklá vejce nikdy!
Užší konec směrem dolů
Důležitým předpokladem toho, jak budou vejce dlouho čerstvá, je také způsob, jakým je uchováváte. Ideální teplota skladování je 2,7 až 4,5 °C bez teplotních změn (proto se nedoporučuje dávat vejce do dvířek lednice). Nechte vejce v kartonu, ve kterém jste je zakoupili, protože pomáhají chránit vejce před mechanickým poškozením a také teplotní změnou. Užší konec vejce by měl být dole, protože v každém vejci je vzduchová kapsa – právě na širším konci. Pokud je vzduchová kapsa nahoře, je dále od žloutku a vejce zůstane déle čerstvé.
Staré vejce
Vaječná skořápka sice může působit jako ochrana vejce před zkažením, ale není všemocná. Obsahuje drobné spory, kterými prochází vzduch. Pokud vejce skladujete vhodným způsobem, zvětšuje se uvnitř něj vzduchová kapsa, na úkor bílku. Také velikost žloutku se snižuje. Tyto změny ovlivňují vzhled vejce, ale nemají velký vliv na nutriční kvalitu vejce (můžete ho použít do svých receptů). Pokud je nestihnete použít, vejce vyschnou – pravděpodobnost, že se zkazí, je mnohem menší.
- Zjistit, které vejce je starší a mělo by se spotřebovat dříve, můžete i bez rozbití vejce. Naplňte sklenici vodou a vhoďte do ní čerstvé vejce. Pokud plave, máte starší vejce. Ta čerstvá se potopí a klesnou ke dnu.
- Čerstvá vejce se po uvaření hůře loupou. Chcete-li vejce krásného tvaru po oloupání, použijte ta starší (kupte je těsně před datem exspirace).
Zdroje info:
https://www.eatingwell.com/article/8064548/is-it-safe-to-eat-expired-eggs/
https://www.consumerreports.org/health/food-safety/can-you-eat-expired-eggs-a2372837539/
Foto: Unsplash