Světový den tvarohu: Nejčastější mýty, které jste o něm pravděpodobně slyšeli
19. ledna připadá na Světový den tvarohu. Tato superpotravina je mimořádně všestranná – využijete ji nejen v kuchyni, ale i při léčbě různých zdravotních potíží. Tvaroh dokáže nejen pomoci shodit na váze, ale i při popáleninách nebo třeba při bolesti kloubů.
Proč mají tvarohy různou konzistenci?
Tvaroh vzniká vysrážením mléčné bílkoviny z mléka pomocí čistých mléčných kultur a případně malého množství syřidlových enzymů. Různá konzistence tvarohů je dána výrobní technologií. Původně se vyráběl tvaroh odkapáváním ve tvarožnících. Tento typ tvarohu měl hrubší hutnou konzistenci. S příchodem modernější technologie založené na odstřeďování se jeho struktura zjemnila. Nejjemnější je tvaroh ultrafiltrovaný s hladkou konzistencí. „Díky ultrafiltračním membránám jsme schopni zachytit i cenné syrovátkové bílkoviny v tvarohu a zvýšit obsah lehce stravitelných plnohodnotných bílkovin, které u jiných technologií většinou končí v syrovátce,“ říká Radim Kaleta, obchodní a marketingový ředitel Mlékárny Hlinsko.
Tvaroh k večeři ne!
Večeře by měla být bohatá na bílkoviny a chudá na cukry. Proto se naopak tvaroh k večeři perfektně hodí, obzvlášť pokud chcete shodit nějaká ta kila navíc. „Tvaroh má vysoký podíl kvalitních bílkovin. Výborně zasytí a zažene hlad na několik hodin. Navíc je lehce stravitelný, takže vás na spaní nebude tlačit žaludek. Pro redukci váhy je to skvělá potravina,“ potvrzuje nutriční terapeutka Karolína Otavová.
Množství bílkovin obsažených v tvarohu závisí na tom, zda se jedná o odtučněný (měkký), nízkotučný (jemný), polotučný, tučný nebo tvrdý na strouhání. Dietáři se nemusí bát ani tučného tvarohu! Název pro ně může být lehce děsivý, ovšem ve 100 g je tuku méně (například Tatra tvaroh má 8,4 %) než třeba ve 30% eidamu (cca 17 g). Orientační hodnoty na 100 g:
- Tvrdý tvaroh: 153 kcal a 29 g bílkovin
- Odtučněný měkký tvaroh: 70 kcal a 11 g bílkovin
- Nízkotučný jemný tvaroh: 104 kcal a 17 g bílkovin
- Polotučný tvaroh: 90 kcal a 10 g bílkovin
- Tučný tvaroh: 130 kcal a 9 g bílkovin
Tekutina v tvarohu znamená jeho zkažení
Rozbalili jste si doma tvaroh, ze kterého vytéká tekutina? Nemusíte se obávat – jedná se o přirozeně uvolněnou syrovátku, která je plná cenných živin. Obsahuje například bílkoviny s esenciálními aminokyselinami, mezi které patří kyselina listová nebo pantothetová. Syrovátka je bohatá na vitamíny skupiny B, ale také na vitamíny C, E a minerály jako vápník, draslík, sodík a zinek. Příště tedy syrovátku rozhodně nevylévejte! Jednoduše ji zamíchejte zpět a dopřejte svému tělu pořádnou dávku výživných látek.
Foto: Freepik
Tvaroh v alobalu je lepší než ve vaničce
Nezáleží na tom, v jakém obalu tvaroh je, záleží vždy na obsahu tuku v sušině a také na tom, jakou technologii výrobce použije. Složení i technologické postupy se výrobek od výrobku liší, takže tvrzení, že tvaroh ve vaničce je automaticky lepší než tvaroh v alobalu (nebo obráceně), je mýtus.
Obecně platí, že tvaroh ve vaničce má jemnější a krémovější konzistenci, protože obsahuje více vody. Hodí se spíše do studené kuchyně, například na pomazánky, dezerty nebo smoothie. Tvaroh v obalu je pevnější a sušší, s vyšším obsahem sušiny. Tento tvaroh se používá hlavně na pečení, protože lépe drží tvar a neředí těsto.
Jak jsme již psali na začátku, tvaroh je superpotravina s vysokým obsahem bílkovin, vitamínů a minerálů. A je vhodný pro jakékoliv diety. Tvaroh má ovšem i mnoho zdravotních benefitů! Už naše prababičky ho využívaly proti zánětu a angíně – v podobě tvarohové obkladu na krk. Horečku lze snížit tvarohovým zábalem na látku přiloženou na plosky nohou. Tvaroh pomůže i se zklidněním kůže po bodnutí hmyzu nebo spálení od sluníčka. Z tvarohu si můžete mimo jiné i připravit pleťovou masku, která bude hydratovat a regenerovat vaši pokožku.
Zdroje info: Mlékárna Hlinsko, Tatra, mlekarna.cz, https://hsph.harvard.edu/news/is-cottage-cheese-healthy/
Náhledové foto: Freepik
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.