Postbiotika: tyto mrtvé mikroorganismy mají obrovský význam
Zatímco probiotika a prebiotika už jsou poměrně známým termínem, spousta lidí nezná postbiotika. Opět platí, že se budete pohybovat v oblasti naší gastrointestinální mikroflóry. Jejich funkce i účinky jsou dost podobné probiotikům. Liší se tím, že probiotika jsou živé bakteriální buňky, zatímco postbiotika jsou bioaktivními produkty, které obsahují mrtvé mikroorganismy a jejich metabolity. Co to pro náš organismus znamená?
Postbiotika vs. probiotika
Oba mohou pozitivně ovlivnit fungování lidského těla: například tím, že stimulují imunitní systém, mají protizánětlivé účinky a mohou předcházet obezitě a hypertenzi (ve spojení se zdravou stravou). Kromě toho nám pomáhají trávit sacharidy s dlouhým řetězcem i vlákninu, produkují mastné kyseliny s krátkým řetězcem.
Mikroorganismy ve střevech jsou zahaleny tajemstvím
Je jich spousta. Mikroorganismu ve střevech je více, než je počet buněk v lidském těle. Dá se tedy říci, že v našich střevech je opravdu rušno. Ačkoli se vědci snaží zjistit o nich co nejvíce, a to již celá desetiletí, stále o nich víme jen velice málo. Jedním z nejdůležitějších kmenů bakterií je Akkermansia muciniphila, který byl objeven v roce 2004 – a byl to velký průlom ve vědě. Právě tato bakterie se považuje za hlavní ukazatel zdraví střev. Nedivme se proto, že je předmětem mnohých studií.
Akkermansia muciniphila
Co o této bakterii už víme? Tak například utěsňuje střevní bariéru, snižuje záněty v těle a podporuje úbytek přebytečných kilogramů. Navíc může souviset se sníženým rizikem vzniku Alzheimerovy choroby. Může pomoci zvýšit systémovou koncentraci vitamínu E, což je silný antioxidant zodpovědný za stav pokožky. Chcete-li tedy zůstat mladí a zdraví, měli byste si tuto bakterii hýčkat. To se ale lépe říká, než dělá. Bakterie má totiž dost specifické požadavky na život.
Postbiotika
Postbiotika jsou způsobem, jak dostat bakterii Akkermansia muciniphila do lidského těla. Ukázalo se totiž, že tato bakterie má poměrně specifické nároky na život, a chceme-li ji doplnit do svého mikrobiomu, můžeme tak učinit právě prostřednictvím postbiotika. Nutno ale dodat, že postbiotika nemohou vzniknout bez probiotik, jejichž hlavní potravou jsou zase prebiotika.
Zdroje info:
https://behealthymagazine.abczdrowie.pl/postbiotyki-czym-sa-i-dlaczego-warto-poznac-je-blizej,6981511559412224a
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6801921/
https://www.lekarna.cz/clanek/probiotika-prebiotika-a-postbiotika-co-o-nich-vite/?srsltid=AfmBOoq74lI1Fsxu7_0BKywSEOhur85OlJtVU3OQ17PeLYLN9WRWHZ-Z
Foto: Pixabay