Musí se opravdu trhat zuby moudrosti? Fakta a mýty

Naši předkové potřebovali zuby moudrosti mnohem více než my. Stoličky v zadní části úst byly silnými žvýkacími zuby, ideálními pro starověkou stravu ze syrových rostlin, tvrdých ořechů a tuhého masa. Moderní jídelníček je o něco sofistikovanější. K drcení obilovin obvykle nepotřebujeme další tak silné zuby. Přesto má mnoho z nás stále zuby moudrosti.

Musí se zuby moudrosti vytrhnout?

Zuby moudrosti vyčnívají z dásní za druhými stoličkami. Pokud máte sadu čtyř zubů moudrosti, každý zub moudrosti se nachází v jiné části čelisti. Někteří lidé mají malý počet zubů moudrosti. Jiným nerostou vůbec. Zuby moudrosti jsou nejčastějším typem vrozeně chybějícího zubu. Co se tedy stane, když vyrostou? Pokud vám zuby moudrosti rostou, nemusíte jim věnovat zvláštní pozornost. Nemusí však dorůstat správně.

Příznaky, že by se zuby moudrosti měly odstranit

Prvním a nejzřetelnějším příznakem, že způsobují problémy, je bolest čelisti. Můžete také pociťovat tlak v zadní části úst. V okolí postižených zubů moudrosti bývá tkáň dásní často citlivá, oteklá a zanícená. Zuby moudrosti jsou ukotveny v dásních a čelistní kosti. Zuby, které jsou částečně nebo zcela uchycené, aniž by se plně prořezaly, často vedou ke zdravotním problémům v ústní dutině.

Takové zuby nelze řádně vyčistit, což může vést ke vzniku zubního kazu a onemocnění dásní. Kolem postižených zubů se tvoří cysty.

Jak se zuby moudrosti extrahují?

Zuby moudrosti se extrahují běžným chirurgickým zákrokem v dutině ústní, který trvá asi hodinu. Zákrok může být spojen s krátkodobou bolestí, krvácením a otokem. Úplné zotavení trvá přibližně dva týdny. Obecně se však vyskytují komplikace jako je infekce nebo krevní sraženina.

Foto: Pixabay

Mohou mít zuby moudrosti vliv na zdraví ústní dutiny?

Zuby navíc mohou někdy vést k dalším problémům. I když zuby moudrosti vyrostly správně, mohou časem způsobit problémy, protože se obtížně čistí. Ponechání zubů moudrosti na místě zvyšuje riziko vzniku zubního kazu a onemocnění dásní. Proto se někdy doporučuje extrakce jako preventivní opatření proti budoucím problémům.

Jestliže se tedy rozhodnete ponechat si zuby moudrosti, dbejte zvýšené opatrnosti při čištění zubů a používání zubní nitě. Pravidelně také navštěvujte svého zubního lékaře.

Zdroje info: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8346357/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279590/

Náhledové foto: Pixabay