Káva a játra: Kombinace, která je pro tělo užitečná
Jste zvyklí, že po ránu sáhnete okamžitě po šálku kávy, abyste si dopřáli ranní nakopnutí? Pokud ne, tento článek možná změní vaše návyky. Již dávno se zjistilo, že kvalitní káva, dokáže ozdravovat náš organismus. Nicméně nyní se přišlo i na to, že pozitivně působí i na játra. Na jedné straně jde o dobrou zprávu pro vaše játra, ale ne pro peněženku.
Jak konkrétně káva ovlivňuje játra?
Játra mají důležitou úlohu v našem zdraví, už jen to, že čistí krev od toxinů, vytváří žluč, která rozkládá potravu nebo, že metabolizuje cukry, tuky a bílkoviny, je pro nás nepostradatelné. Ale jako každý orgán či buňka v našem těle, i játra časem utrpí poškození. Právě tady zasahuje káva, která obsahuje antioxidanty a sloučeniny, zabraňující vzniku zánětu jater.
Dokonce se přišlo na to, že káva umí pomoct lidem nakaženým hepatitidou C. Toto onemocnění dost často končí rakovinou jater. Je nutné si ujasnit, že káva i přesto všechno není lékem. Z tohoto důvodu je stále třeba dodržovat péči předepsanou lékaři. Káva je doplňkovým prostředkem, který může a nemusí pomoct.
Je opravdu káva dobrá pro naše játra?
Chcete-li slyšet pravdu, tak tu vám asi nikdo úplně neřekne. Účinky kávy se zkoumají dlouhá léta, a výsledky se různí. Jenže máme různé druhy kávy a každý jedinec je rovněž jiný – ne každá metoda je vhodná pro každého, bohužel. Nicméně, aby vaše káva byla opravdu zdraví prospěšná, nedávejte si do ní cukr, smetanu nebo šlehačku. Průmyslové výrobky vám uškodí ještě více.
Pokud potřebujete sladit, tak medem od pravého včelaře. Takto se vyhnete i zbytečnému ztučňování jater a předejde cukrovce. Med samotný obsahuje tělu prospěšné látky, ale o tom si popovídáme v dalším článku.
Co říci na závěr?
Když zjistíme, že je něco zdravé, ještě neznamená, že konkrétní potravinu začneme užívat ve velkém. Všeho moc škodí! V tomto případě jde o odvodňování organismu, bolesti hlavy, nespavost, úzkosti či nervozitu. Pokud si však dáte jeden malý šálek denně, a ještě k tomu brzo ráno, symptomy se u vás nemusí projevit.
Užívání kávy by měli zhodnotit i lidé trpící srdečními chorobami nebo rakovinou plic. Jestliže si nejste jistí s užíváním, raději nic neriskujte nebo se poraďte s lékařem, který vám může udělat i testy.
Zdroje info: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4862107/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25291138/
Náhledové foto: Pixabay