Jak si správně čistit nos? Naučte se to a vyhněte se rýmě

Zadní rýma

Nos je místem, kudy do našeho organismu vstupuje vzduch. A právě proto si ho můžete představit jako takový filtr, který musí zachytit nejenom nečistoty vnějšího prostředí, ale také různé patogeny. Přemýšlejte o něm, jako o vojákovi v první linii, který je součástí našeho imunitního systému. A to už je opravdu dobrý důvod, abychom jej podpořili, co myslíte? Dopřejte svému nosu odpovídající péči, a můžete být méně nemocní.

Nos si zaslouží vaši pozornost

Je naprosto běžné, že lidé sahají po kapesníčcích a sprejích do nosu pouze v případě, kdy už je nachlazení v plném proudu. Avšak o nos byste se měli starat denně. Rozhodně vás nevyzýváme, abyste používali spreje na rýmu dennodenně! To vůbec ne. Existují ale činnosti, které byste udělat měli. Zejména v topné sezóně, kdy dýcháte sušší vzduch, než je běžné. Navíc v tomto období jste častěji v kontaktu s patogenními mikroorganismy.

Kapesníčky
Foto: Pixabay

Roztok chloridu sodného

Chlorid sodný není nic jiného než sůl. Přípravkům, v nichž tento roztok najdete, říkáme mořská voda nebo dokonce oceánská voda. Bez výčitek svědomí jej můžete používat i u malých dětí, protože se jedná o bezpečný roztok, který přispívá k rychlejšímu mukociliárnímu čištění. S jeho pomocí tak dosáhnete toho, že hleny budou řidší a snáze se jich zbavíte – a spolu s nimi také nečistot, které jsou v něm „chyceny“ (patogeny, alergeny apod.). Díky mořské vodě můžete snadněji dýchat. Používat ho můžete preventivně.

Nos při rýmě

Pokud už rýmu máte, je nosní hygiena ještě důležitější. Pravidelně se zbavujte hlenu, snažte se udržet svůj nos v čistotě. Zejména u dětí je důležité kontrolovat, zda hleny „nevtahují“, což může způsobit různé problémy. Pokud si vaše dítě po nebo při rýmě stěžuje na bolesti ucha, souvisí to právě s rýmou. Při rýmě můžete sáhnout i po speciálních sprejích do nosu, které jsou rozděleny podle věku. Pamatujte ale na to, že tyto se nepoužívají preventivně a je nutné používat je pouze omezenou dobu! Další tipy jsou následující:

  • Zvlhčete vzduch v místnosti (nádoby s vodou na radiátory, vlhký ručník na radiátor, pravidelné větrání apod.).
  • Na noc stáhněte radiátory.
  • Pravidelně pijte vlažnou vodu nebo bylinkové nálevy. Na rýmu a nachlazení se osvědčila například lípa. Správně hydratované tělo se může lépe bránit.
  • Vydejte se na procházku do lesa a nadýchejte se čistého vzduchu (pokud to váš zdravotní stav umožňuje).
  • Odpočívejte.

Zdroje info:

https://behealthymagazine.abczdrowie.pl/prawidlowa-higiena-nosa,6947785396984704a

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10892694/

Foto: Pixabay