Chlorofylin: nejedná se o chlorofyl, i když spolu souvisí

Chrolofyl a chrolofylin velice často zaměňujete. Objevíte je v potravinářství, ale nejsou to stejné látky, byť jsou si velice podobné. Nespoléhejte na to, že mají stejné účinky. Zatímco chlorofyl najdete zcela přirozeně zejména v zelených částech rostlin, chlorofylin se musí vyrobit. Konkrétně tak děláme procesem saponifikace. Chlorofylin poznáte podle intenzívnější barvy a také podle toho, že jej rozpustíte ve vodě. To je také důvod, proč ho používáme jako potravinářské barvivo. Je ale mnohem víc než jen to.

Chlorofylin je tekutý chlorofyl

Ano, tak mu říkáme: tekutý chlorofyl. Najdete ho v různých potravinách, kde slouží především jako barvivo. Velmi často si ho můžete přečíst na štítku takových potravin, jako jsou těstoviny, ovocné jogurty, ovocné nápoje, žvýkačky sladkosti, ale také v kosmetice a léčivech. Koupit si jej můžete i jako doplněk stravy, to má obvykle tekutou konzistenci. Oproti tomu chlorofyl můžete najít v listové zelenině, a když ho chcete jako doplněk stravy, budou to kapsle, tablety nebo prášek.

Zdraví
Foto: Pixabay

Bezpečnost použití

V současné době nemáme k dispozici studie, které by prokazovali, že chlorofylin je jakkoli toxický. Přesto byste jej měli užívat s rozmyslem, tedy v množství, které „není vyšší, než je nutné“. Alespoň takto se to můžeme dočíst v odborných publikacích. Na štítku potraviny jej můžete najít jako E140 (ii). Kromě již uvedených zdravotních účinků jej považujeme za prostředek, který podpoří naše trávení a střevní mikroflóru.

Chlorofylin jako antioxidant

Hledáte způsob, jak do své stravy zařadit více antioxidantů? Sáhněte právě po chlorofylinu. Díky němu totiž získáte velké množství těchto „bojovníků proti volným radikálům“ v těle a to bez toho, že byste se museli bát nějakých negativních účinků na vaše tělo. Antioxidanty užívejte ve své stravě pravidelně, protože vám poslouží jako prevence nejrůznějších onemocnění (včetně těch nejnebezpečnějších). Kromě toho je můžete využít i pro svou krásu: oddálíte stárnutí a zbavíte se rozšířených pórů.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/cholorofilina/

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/chlorophyllin

Foto: Pixabay