Slow fashion: odstraňte nežádoucí pachy cizích pracích prostředků

Oblečení

Slow fashion je skvělá myšlenka. Díky tomu, že budete používat oblečení, které už někdo jiný nechce, můžete snížit množství odpadů. Jedná se tedy o second hand prodej oblečení. Pokud se mu bráníte, protože jsou vám nepříjemné pachy, které takové oblečení má, nabízíme vám řešení. Poté, co si takové oblečení koupíte, se o něj můžete vhodným způsobem postarat, takže se zbavíte nežádoucích pachů. Za nákup nošeného oblečení můžete navíc i ušetřit, což se hodí zejména u dětského oblečení. Právě dětská pokožka je ale nejcitlivější na prací prostředky.

Nežádoucí zápach: největší nevýhoda slow fashion

Ať už se jedná o typicky „sekáčový“ zápach nebo jen silný zápach pracího prostředku, právě toto je něco, co vás od nákupu v second handu zaručeně odradí. Naštěstí si s tím můžete hravě poradit. Stačí prádlo namočit – a když to nepomůže napoprvé, tak to udělejte klidně několikrát po sobě. A klidně prádlo nechte namočené několik dní. V čem? Použijte octovou vodu. Ocet musí být bílý 10%, najdete jej v drogeriích a některých jiných obchodech. Takto mějte naloženo klidně několik dní. Pokud se chcete vyvarovat zápachu z této lázně, používejte k namočení uzavíratelné kbelíky.

Slow fashion
Foto: Pixabay

Horká lázeň s dezinfekčním prostředkem

Jestliže vám octová lázeň nestačí, nebo prostě nechcete riskovat, že zápach na oblečení zůstane, můžete použít jakýkoli dezinfekční prostředek na prádlo (Sanytol, Perloš – druhý jmenovaný je i ekologický). Tento prostředek ale musíte použít v horké vodě. Některé prostředky nejsou vhodné při teplotách vyšších než 40 °C, což byste si měli zkontrolovat před použitím. Své oblečení v horké vodě s dezinfekčním prostředkem pořádně propláchněte. Vymáchejte a poté zkuste vyprat s vaším oblíbeným prostředkem na praní.

Odstraňte nevýhody slow fashion

Pokud vám to nepomůže, nebo se prostě hned na začátku chcete pojistit, namočte oblečení nejenom do vody s octem, ale také se sodou. Pokud venku mrzne, můžete oblečení dát ven, protože i mráz může pomoci s odstraněním nepříjemných zápachů (popřípadě dejte do mrazáku, máte-li místo). Po vyprání se vyplatí sušit prádlo na čerstvém vzduchu, ideálně s přístupem větru.

Zdroje info:

https://www.slowfemme.com/magazine/pece-o-secondhandove-obleceni

https://myvsechny.cz/51-tip-jak-se-zbavit-neprijemneho-typicky-sekacoveho-zapachu-obleceni/

Foto: Pexels