Vapování vaše zdraví nezachrání: Skutečná rizika e-cigaret

Vapování

Vypadalo to na revoluci v cigaretovém průmyslu: malá zařízení, která místo kouře chrlí voňavou páru a barevné obaly, které často připomínají spíš stylový doplněk než klasický kuřácký produkt. E-cigarety a vaporizéry se už nějaký čas prezentují jako „méně škodlivá“ alternativa k tabáku. Jenže zatímco marketing pracuje na plné obrátky, věda je opatrnější.

Co se skrývá za voňavou párou

Je to trochu jako s light colou. Méně cukru neznamená zdravé – jen jiný druh problému. Podobně je to i s vapováním. Elektronické cigarety možná neprodukují dehet, ale ani zdaleka nejsou neškodné. „V aerosolu z e-cigaret uživatel vdechuje například vysoce toxické těžké kovy (nikl, kobalt, chrom, kadmium, olovo). Dlouhodobé užívání vede k zánětlivým onemocnění plic,“ varuje Adam Kulhánek, vedoucí adiktolog z Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Kliniky adiktologie 1. LF Univerzity Karlovy. A co víc – nedávný výzkum vědců z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR ve spolupráci s Helsinskou univerzitou ukázal, že elektronické cigarety obsahují nebezpečné látky, které poškozují ochrannou vrstvu plic. Vedoucí výzkumu Lukasz Cwiklik uvedl, že základ liquidů obsažených v cigaretových alternativách má na plíce nepříznivý vliv.

Nikotin stále hraje prim

Nikotin zůstává hlavní hvězdou v celé hře – a zároveň hlavním padouchem. Je silně návykový a ovlivňuje nejen fyzické zdraví, ale i psychiku. Uživatelé e-cigaret mají navíc často pocit, že mohou vapovat prakticky kdykoli a kdekoli – a tak se z původně „zdravější alternativy“ může stát nenápadná, ale silná závislost.

Na první pohled to působí jako výhoda – liquid vydrží déle než klasická cigareta, takže člověk nemusí pořád doplňovat zásobu. Jenže právě tahle „úspornost“ má i svou stinnou stránku. Snadno se stane, že člověk potahuje častěji a déle, než by si sám uvědomil. Vapování se tak nenápadně stává součástí každodenní rutiny. A i když tělo zpočátku mlčí, časem se začínají objevovat známky přetížení – podrážděnost, únava, tlak na hrudi nebo problémy se spánkem. A to jsme pořád jen u krátkodobých příznaků. Ty dlouhodobé se hlásí mnohem tišeji – ale o to vytrvaleji.

Vapo

Foto: Pixabay

Co na to mladá generace?

Zvláštní pozornost si zaslouží vliv vapování na mladé lidi. Rozmanitost příchutí, sladké aroma a trendy obaly z e-cigaret dělají lákadlo, kterému se těžko odolává – zvlášť když se na sociálních sítích tváří jako zábavná hračka. Jenže z „jednoho potahu“ se rychle může stát každodenní rituál. Vedoucí Kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Českou republiku Zsofie Pusztai uvádí: „Když mladiství a děti tyto výrobky zkouší nebo používají, je u nich více než dvakrát větší pravděpodobnost, že budou v budoucnu kouřit klasické cigarety.“ Adiktolog Adam Kulhánek tuto predikci vysvětluje vyšší afinitou mladých ke vzniku návyku: „Lidský mozek se totiž vyvíjí do 21-25 let a do této věkové hranice je riziko vzniku závislosti mnohem vyšší.“

Co tedy funguje?

Individuální skoncování se závislostí sice není snadné, ale ani nemožné. Nejlepší rozhodnutí je vzdát se nikotinu zcela a najednou. Ne „trochu méně“, ne „jen vapovat“, ale opravdu skoncovat se závislostí jednou pro vždy. Postupný ústup od závislosti totiž nemusí vždy fungovat. Nemusí to být nutně boj na vlastní pěst. Adiktolog Adam Kulhánek radí řádně se na tento proces připravit a vyhledat podporu, ať už formou terapie, nebo zdravotnických doplňků, které zmírní abstinenční příznaky. „Těm lze předcházet užíváním přípravků náhradního nikotinu nebo léků na odvykání kouření. Léky s účinnou látkou cytisin, jako je třeba Defumoxan, jsou podle studií ještě účinnější. Látka se totiž naváže na nikotinové receptory v mozku, díky čemuž kuřák neprožívá abstinenční příznaky a je schopen stabilně fungovat.“ Pomoci může i konzultace v některém z Center pro závislé na tabáku, kde odborníci pomohou odhalit spouštěče a nastavit realistický plán. Ačkoli cesta ven z nikotinové pasti není snadná, je možná. A často stojí za to nejen kvůli zdraví, ale i kvůli pocitu, že máme zase sami sebe pod kontrolou.

Zdroje info: Autor, slzt.cz, who.int, lf1.cuni.cz, https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-funded-studies-show-damaging-effects-vaping-smoking-blood-vessels

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.