Agávový sirup: prý podporuje hubnutí. Rychlá výroba mu ale škodí
Agávový sirup má tekutou konzistenci a zlatavou barvu. Zemí původu je Mexiko, kde se z něj vyrábí slavná tequila. Nejčastěji jej seženeme v obchodech se zdravou výživou. Můžete jej použít jako náhražku klasického cukru. K výrobě se používají dvě rostliny: Agave tequilana a Agave salmiana. Existují dvě možnosti, jak byl sirup získáván. Tou první je, že se šťáva získávala z listů, pak se musela vařit. To ale bylo příliš dlouhé, takže dnes se setkáme spíše ze sirupu, který je vyroben z kořenů rostliny.
Agávový sirup a hubnutí
Kaloricky na tom agávový sirup není o moc lépe, než klasický bílý cukr. Navíc je méně sladký, což může uživatele vést k většímu zkonzumovanému množství. Některé zdroje ale uvádí, že obsahuje inulin. Je to druh vlákniny, který má samé prospěšné vlákniny: podpora zažívání, snížení hladiny lipidů a cholesterolu v krvi, podpora střevní mikroflóry. Bohužel industrializace výroby způsobilo to, že agávový sirup téměř žádný inulin neobsahuje.
Foto: Pixabay
Agávový sirup a jeho obsah
100 g agávového sirupu obsahuje přibližně 310 kcal (pro srovnání ve 100 g bílého cukru je asi 406 kcal). Kromě sacharidů se v něm neobsahuje nic moc prospěšného. Vzhledem k tomu, že sacharidy tvoří zejména fruktóza, která má nižší glykemický index, než sacharóza (nacházející se v bílém cukru). Ale fruktóza má také negativní dopad na lidské zdraví, jako je zvýšené riziko obezity, inzulínové resitenci a kardiovaskulárních chorob.
Tradiční výroba je nerentabilní
Vzhledem k časové náročnosti tradičního postupu výroby, je tento způsob považován za nerentabilní. Velcí výrobci chtějí vyrobit co největší množství v co nejkratším čase a s nejnižšími náklady. Díky tomu přicházíme o tak celé látky, jako je inulin či fruktany. Proto nelze spoléhat na to, že konzumací agávového sirupu dosáhnete stejných účinků – závisí na typu výroby.
Zdroje info:
https://dietetycy.org.pl/syrop-z-agawy/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9222424/
Foto: Pixabay