AIDS: Soubor příznaků a infekcí oslabující imunitu
AIDS je beznadějné onemocnění, které napadá pacientovu imunitu a způsobuje jeho selhání. Nemoc neustále předchází nákaza virem HIV, který se nejčastěji přenáší pohlavním stykem. Při včasném určení lze život nakaženého jedince prodloužit o desítky let!
Onemocnění AIDS bylo podrobně popsáno v osmdesátých letech minulého století a od té doby ovlivnila desítky milionů jedinců po celém světě. Každopádně největší výskyt je zatím v Africe. Navzdory tomu, že se v léčbě stále dělají pokroky, zůstává nemoc závažná a smrtelná. Vznik infekce předchází nákaza virem HIV. AIDS se projeví, když má nakažený jedinec velmi nízký počet CD4 buněk (buňky, které hrají rozhodující roli v imunitním systému) a další příznaky, které se s tímto stavem pojí. Zpravidla se jedná o tyto příznaky:
- infekce a nádory
- postižení mozku a obranného systému
- výpadky paměti
- zmatená mluva
- zhoršení zraku
- psychotické chování
Léčba
Zatímco o AIDS se mluví jako o beznadějné nemoci, asymptomatické stadium HIV je do jisté míry léčitelné. K potlačení rozvoje nemoci se používá zejména antiretrovirová léčba. Pokud si je člověk vědom svého onemocnění a dodržuje léčbu doporučenou jeho lékařem, může být toto latentní období podstatně prodlouženo. Díky dostupné léčbě se u větší části nakažených virus HIV nevytvořil. V každém případě bez léčby mohou HIV pozitivní lidé žít přibližně deset až patnáct let.
Dejte si záležet na prevenci
Prevence hraje v tomto případě velmi důležitou roli. Vzhledem k tomu, že se HIV nejčastěji přenáší pohlavním stykem, je vhodné udržovat si strategický odstup od rizikového sexu. Pravděpodobnost nákazy samozřejmě snižuje i používání kondomu. Mimořádně důležitá je také rozšíření povědomí nejen o onemocnění, ale o sexuální výchově vůbec. Rodiče své děti vůbec nehlídají a dalo by se říci, že ani nechtějí.
Mladí si ničeho neváží, neuvědomují si, co pro nás naši předci, rodiče, prarodiče… udělali a vytvořili, abychom mohli žít tak jak žijeme. Mládež by si měla uvědomit, že sex by měl probíhat až tehdy, kdy si najdou stálé partnery a nezahýbat hned s prvním koho uvidí.
Zdroje info: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hiv-aids?gclid=CjwKCAjw3oqoBhAjEiwA_UaLtuEILOBxBrg5PjS_6wxH3cCLl9qTiXOUV2_gdUxaVcGVSChGWPlUeBoCYqwQAvD_BwE, https://www.nih.gov/research-training/advances-hiv/aids-research
Náhledové foto: Pixabay