Alternativní zdroje vápníku: nemusíte spoléhat na mléko!

Sójové mléko

Vápník je naprosto nezbytnou minerální složkou lidského těla. Hraje velmi důležitou roli při fungování kosterního systému, podílí se na srážení krve, vedení vzruchů v nervosvalovém systému, reguluje činnosti srdce a krevní tlak. Z tohoto důvodu je třeba zaměřit se na dostatečný příjem tohoto prvku. Mezi hlavní zdroje vápníku patří mléko a výrobky z něj. Pokud ale patříte mezi osoby, které nechtějí konzumovat živočišné produkty nebo vám konzumace mléka nedělá dobře, musíte zvolit alternativní zdroje vápníku.

Hlavní zdroje vápníku

Právě mléko a mléčné výrobky obsahují obvykle asi 80 % vysoce dostupného vápníku, proto je řadíme mezi ty nejlepší zdroje tohoto prvku vůbec. To, že je „mléčný“ vápník vysoce stravitelný je zajištěno optimálním poměrem vápníku a fosforu (přibližně 1:1). Taktéž laktóza zvyšuje stravitelnost mléčných produktů. To je důvod, proč by se mléčné výrobky měly stát pravidelnou součástí našeho každodenního jídelníčku.

Mléko

Foto: Pixabay

Alternativní zdroje vápníku

Lidé nejčastěji sahají po sójových nápojích či tofu, které mohou být navíc obohaceny o vápenaté soli. Kromě obsahují sójové produkty také fytoestrogeny, což jsou rostlinné estrogeny. Díky nim je zpomalen úbytek vápníku z kostí. Kromě toho je na vápník bohatý také mangold, kapusta, petržel, pažitka či luštěniny. Vápník je obsažen i v některém ovoci: sušené fíky, sušené meruňky. Taktéž mandle, slunečnicová semínka, mák, sezam a lískové ořechy obsahují tuto složku.

Rostlinné zdroje vápníku

Kromě již zmíněných můžeme najít vápník v obilných produktech, jako jsou ovesné vločky nebo pšeničné otruby. Rostlinné zdroje vápníku ale mají jednu nevýhodu: vápník pocházející z nich se špatně vstřebává, protože obsahuj vlákninu a kyselinu šťavelovou – ty tvoří s vápníkem nestravitelné sloučeniny. Velmi dobrým zdrojem vápníku u lidí, kteří ho nemohou, tedy patří výrobky obohacené o vápník, jako jsou například minerální vody, některé ovocné šťávy, snídaňové cereálie či dokonce mouka.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/alternatywne-zrodla-wapnia/

http://veganskaspolecnost.cz/vyziva/mineraly/vapnik/

Foto: Pixabay