Alzheimerova choroba: Nemoc, jejíž příznaky se často přehlížejí
Lidé mají prakticky při všech zdravotních komplikacích tendenci situaci bagatelizovat. Odborníci se vyhledávají až v momentu, kdy nás sužují nesnesitelné bolesti, případně jsou znaky nějaké choroby opravdu markantní. Typickým příkladem je také Alzheimerova choroba. Právě na ni, její příznaky a péči o nemocné se podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.
Alzheimerova choroba ve zkratce
Mnozí lidé vůbec neví, co si vlastně pod pojmem Alzheimerova choroba představit. Jedná se o atroficko-degenerativní postižení nemající jasný původ. Postupem času u této nemoci dochází k změnám struktury nervových buněk, jež ztratí svoji funkci. Na počátku dochází k drobným poruchám paměti a postupně jsou zasaženy i další intelektuální složky a pohybové schopnosti člověka.
Základní příznaky a fáze Alzheimerovy choroby
Prvopočáteční příznaky této choroby jsou zdánlivě zanedbatelné. V první řadě lze hovořit o úbytku paměti. Postižený složitě hledá slova, neukládá věci na svá tradiční místa, případně povídá stejné historky. Zhoršuje se orientace člověka v prostoru, postupně ztrácí soudnost a představivost. Tato první fáze trvá kolem 4 let a nazývá se amnestická. První příznaky rodina často přehlíží a omlouvá stářím, nicméně čím dříve bude žádat vyšetření specialistou, tím dříve se mohou nasadit léky a zpomalit tak průběh nemoci. Následuje tříletá fáze označovaná jako behaviorální. V jejím rámci nemocný začíná zapomínat ne běžné věci, jako jsou vypnutí plynu či vody. Také může bloudit v prostoru a zvýší se jeho noční aktivita. Třetí fáze trvá cca 2 roky a nazývá se kortikální. Spojená je se sníženou schopností komunikace, problémy s mobilitou či sníženou schopností rozpoznat známé osoby. V této fázi už se mnohdy uplatňují spíše domovy se zvláštním režimem než domácí péče. V poslední decerebrací fázi je pacient upoután na lůžko a prakticky nekomunikuje. Bez léčby trvá Alzheimerova demence kolem 10 let. Jak říká Michaela Kopřivová ze společnosti SeneCura: „Rodina k nám často přichází v momentě, kdy už je z péče o seniora fyzicky i psychicky vyčerpaná. Často se stává, že Alzheimerovu chorobu diagnostikuje až náš lékař při vstupní prohlídce. Praktičtí lékaři se bohužel příliš nezabývají vyšetřením kognitivních funkcí.“
Jaká je prevence?
Prevenci představuje jednak zdravý životní styl a jednak pravidelné trénování paměti. Určitě se vyplatí co nejvyšší aktivita mozkových buněk. Logické hry, počítání, studium jazyků. To je jen výčet optimálních aktivit.
Existují specializovaná centra, kde se o nemocné komplexně postarají?
Určitě a je jich hned několik. Naším tipem je společnost SeneCura. Ta provozuje v České republice již 14 specializovaných center tzv. „Domovů se zvláštním režimem“ dle osvědčeného rakouského modelu, který je vyvíjen již 20 let na základě nejnovějších poznatků z medicíny. SeniorCentra nabízejí jak zdravotní, tak i sociální péči a spousty doplňkových aktivit. V domovech SeneCura můžou senioři využívat např. terapeutickou zahradu Memory Garden, nebo pořádají večeře při svíčkách, na které se přizve i rodina klienta a mnoho dalších aktivit.
Zdroj náhledového obrázku: senecura.cz
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.