Anafylaktický šok: jak pomoci postiženému? Může mu jít o život
Anafylaktický šok či anafylaxe je stav přecitlivělosti organismu (přehnaná reakce imunitního systému), který může být pacientům dokonce osudný. Může být vyvolán z různých důvodů, jako je alergen, jídlo, hmyzí jed nebo lék. Vzhledem k tomu, že jde o život, je nutné jednat co nejdříve a postiženému poskytnout první pomoc. Mezi typické projevy anafylaktického šoku patří zejména pokles krevního tlaku a dýchací potíže.
Rychlý nástup
Anafylaktický šok je stav, který se může vyvinout během několika sekund. To nebezpečné na něm také je to, že může jít o život. Obvykle se tak děje poté, co osoba byla vystavena alergennímu faktoru (po bodnutí hmyzu, požití alergenu apod.). Tělo v takové situaci uvolňuje nadměrné množství obranných látek, které jsou schopny stáhnout svaly dýchacího systému. Proto se mezi projevy řadí tak často dýchací potíže. Anafylaktický šok postihuje 1 až 3 % populace – mezi postižené patří dospělí lidé i děti.
Foto: Pixabay
Jak poznat anafylaktický šok?
Abychom mohli začít jednat co nejrychleji, je zapotřebí co nejdříve poznat, že se skutečně jedná o anafylaktický šok. Do určité míry jsou projevy podobné, jako u alergie. U anafylaktického šoku je ale postiženo více různých orgánů. Asi 90 % lidí, kteří prožili anafylaktický šok, zaznamenali jako typický projev změny pokožky: kopřivka, svědění, zarudnutí kůže, otoky na obličeji a v okolí spojivek. Někdy se ale může anafylaktický šok vyvinout i bez předchozí změny na pokožce. Další skupinou velice častých příznaků jsou záchvaty, dušnost, sípavý kašel, chrapot, slintání nebo potíže s polykáním slin. Dalšími typickými projevy jsou:
- pokles krevního tlaku,
- pocit slabosti,
- závratě,
- náhlá ztráta vědomí,
- bolesti břicha,
- nevolnost,
- průjem.
Co dělat?
Pokud si myslíte, že je někdo postižen anafylaktickou reakcí, je zapotřebí ihned zavést první pomoc. Ta spočívá v tom, že odstraníte předmět, který mohl reakci vyvolat (ne vždy to jde). Dále kontrolujeme dýchání osoby a její tep. Při absenci hmatného pulzu je zapotřebí zahájit masáž srdce, a to až do příjezdu záchranné služby. Pokud je čas, pacienta položíme na záda se zdviženýma nohama nebo na bok. Některé osoby si anafylaktickou reakcí již prošli, mohou tedy mít u sebe injekci s adrenalinem – tu můžete aplikovat do stehenního svalu. Pokud je osoba při vědomí, můžete podat také antihistaminika. Vždy je ale důležité osobu dopravit co nejdříve do nemocnice.
Zdroj: https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/wstrzas-anafilaktyczny-objawy-i-przyczyny-anafilaksji/
Foto: Pixabay