Anankastická porucha: Víte, co to je a co se s ní pojí?
Chcete mít situaci neustále pod kontrolou, máte pocit, že prostě děláte všechno lépe než ostatní, a snažíte se každý problém podrobně rozebrat? V případě, že jste navíc vystresovaní kolem dělání průšvihů, potřebujete mít seznamy a jste zcela oddáni své práci, může být na vině anankastická porucha. Kromě toho je často spojena s depresí.
Porucha osobnosti trápí většinu populace
Porucha osobnosti je v dnešní době označována jako trvalé povahové odchylky od standardu, které mají negativní vliv na život. Jedná o soubor osobnostních rysů, stavů mysli a způsobu chování, které zasahují do společenského a slovního fungování pacienta. Chování pacientů, kteří bojují s těmito problémy, se obvykle vymyká společenským normám, ale oni sami si to neuvědomují a nevidí to.
Prvotní příznaky toho, že jedinec trpí poruchou identity, jsou jasné už v dětství, přestože problém je pravidelně identifikován až v dospělosti. Průběh onemocnění je obvykle stálý, ale v rozrušujících a vypjatých situacích se často doplňuje několik charakterových vlastností.
Anankastická porucha
Anankastická porucha je charakterizována přehnanou svědomitostí, perfekcionismem, přehnanou organizovaností a potřebou mít vše pod kontrolou. Uvažování pacientů trpících tímto onemocněním bývá nepružné, a navíc souvisí se stálým pocitem individuální slabosti, neustálými pochybnostmi nebo přílišnou opatrností.
Chování a myšlenkové vzorce pacientů s anankastickou poruchou zásadně zasahuje do procesů formování nebo udržování sociálních vazeb, stejně jako plnit své úkoly. Ve skutečnosti tito lidé musí dělat věci určitým způsobem, což jim nedovoluje být přizpůsobivý a dělat kompromisy. V každém případě jim často nedochází, že takové jednání je riskantní.
Jaký je výskyt této poruchy?
Anankastická porucha je nejčastější ze všech poruch u lidí, údajně ovlivňuje až 8 % populace. Ať je to jakkoli, podle některých zdrojů je výskyt mnohem nižší, přibližně 2 %. Pokud jde o sexuální orientaci, muži bývají ovlivněni nepatrně více, ale rozdíly v převaze mezi ženami a muži pravděpodobně nejsou rozhodující. Pokud jde o to, kdo je náchylnější k vytvoření této poruchy, je údajně častější u jedinců, kteří navíc mají některý z problémů:
- Úzkostné poruchy – panická porucha nebo generalizovaná úzkostná porucha
- Afektivní porucha – bipolární porucha nebo deprese
- Zneužívání návykových látek
Jaké příznaky se nejčastěji projevují?
Běžnými projevy anankastické poruchy jsou soustavné otázky a obavy, podceňování sebe sama nebo potřeba jistoty v sebe a své schopnosti. Z tohoto důvodu se člověk snaží kompenzovat okolnosti a nadměrně se zabývá body zájmu, lpí na nastavených strategiích a řídí se pravidly. Navíc má sklon k puntičkářství!
Jakákoli aktivita pro jednoho s anankastickou poruchou je doprovázena silným vnitřním tlakem a neklidem. Jedinec se snaží zbavit těchto pocitů tím, že věci uvede do pořádku, tj. do stavu, v jakém podle něj mají být. Zároveň je při všech svých cvičeních mimořádně opatrný a obezřetný, aby náhodou neudělal nějakou chybu.
- nadměrná péče, pochyby a obavy
- nezměrná opatrnost a svéhlavost
- přílišné soustředění na provedení
- potřeba jistoty v sebe a své schopnosti
- nepružné chování, neschopnost vybočit z rutiny
- dodržování pravidel za každou cenu
- uspořádání aktivit dlouho dopředu
- moralizování a posuzování druhých
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4782437/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8007778/
Náhledové foto: Pixabay