Angína: Ošemetný infekční zánět mandlí, který se rád vrací

Angína

Angína je infekce, jejímž nejčastějším původcem jsou streptokokové mikroby. Je mnohem častější u dětí, ale příliš často postihuje i dospělé. Přestože se může jednat o častou infekci, její léčba by neměla být přehlížena. Nedoléčená tonzilitida může vést k onemocnění ledvin nebo odstranění mandlí. Tonzilitida je intenzivní zánět mandlí způsobené bakteriální infekcí, ale přibližně v 10 procentech případů je původcem navíc virová nebo mykotická infekce.

Jak poznat angínu

Angína zpravidla propuká náhle. Na začátku se objeví vysoká horečka, po které následuje bolest při polykání způsobená infekcí mandlí a celková schvácenost. K indikacím patří i zduření lymfatických uzlin za dolní čelistí. Na mandlích je bílý povlak a pravidelně se objevují bílé čepy. Každopádně při rozšíření těchto indikací může dojít i ke vzniku:

  •       Kašel
  •       Chrapot
  •       Migréna
  •       Nevolnost
  •       Zvracení
  •       Bílý povlak na jazyku

Virová angína, která je méně častá, vzniká málokdy a je méně drastická. Většina pacientů ani netrpí zvětšenými mandlemi. Bílý povlak na mandlích se také nemusí projevit.

Angína 2
Foto: Pixabay

Angína existuje ve více variantách

Jistě, již hodně z nás bezpochyby zná nejběžnější bakteriální angíny, nicméně existují i jiné typy angíny a těmi jsou:

  •       Virová, která je způsobena například viry Epstein-Barr, virem chřipky a infekcí herpes simplex
  •       Mykózní, která je způsobena mykózou

Především bakteriální angína, která je způsobena bakteriemi ze skupiny streptococcus pyogenes, může také přejít do spálové angíny, jejímž běžným projevem může být spálová vyrážka. Ta může být způsobena toxickými látkami, které přítomné mikroskopické organismy vypouštějí do krve. I vy se setkáte s názvem hnisavá angína. V tomto případě se jedná opět o streptokokovou angínu, tedy angínu bakteriálního typu. Co nejčastěji používaným termínem je navíc herpetická angína, což je angína způsobená infekcí herpes simplex.

Ale to není vše, kromě výše zmíněných známe i:

  •       Akutní angína, která má rychlý nástup a vyznačuje se jasnými vedlejšími účinky, jako je horečka, silné bolesti v krku, bolest při polykání a únava.
  •       Opakující se, kdy se infekce vrací několikrát do roka a přestává reagovat na antimikrobiální léčbu.
  •       Chronická, kde jsou její účinky kolísavé a dlouhodobé

Jaká je léčba?

Vzhledem k tomu, že angína je nejčastěji způsobena mikroskopickými organismy, používají se k její léčbě antimikrobiální látky. Pokud by příčinou byla infekce nebo mykóza, lze ji léčit i bez antimikrobiálních látek. Lékař musí stanovit, o jaký druh streptokoka se jedná odebráním výtěru z krku a následným kultivačním vyšetřením. Kromě vhodného léku je navíc nezbytný klid na lůžku a dostatek tekutin. Na bolest a otok v krku by se měl použít takzvaný Priessnitzův obklad a na snížení teploty se může užívat například Paralen.

Angína 3
Foto: Pixabay

Běžná dezinfekce ústní dutiny je také potřebná. V několika případech jsou potřeba mandle vytrhnout, zejména v případě, že se onemocnění stále vrací, antimikrobiální léky stále dokola selhávají, dochází ke krátkodobým zástavám dýchání nebo chrápání. Mandle se navíc vyjmou v případech, kdy mají pacienti dlouhodobé a závažné problémy s dýcháním.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544342/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7087627/

Náhledové foto: Pixabay