Apigenin: obyčejná látka jako doplněk stravy
Apigenin je flavonoid, který se prodává také ve formě doplňku stravy. Tato látka totiž skrývá zajímavé biologické aktivity, které můžeme využít ve prospěch svého zdraví. Obvykle se používá pro své sedativní účinky, působí proti stresu a můžeme jej najít například v heřmánkovém čaji, ale také v celé škále dalších rostlin a bylin. Má potenciál chránit lidské tělo taktéž před vznikem rakoviny – selektivně se zaměřuje na rakovinné buňky.
Kolik apigeninu můžeme užívat?
Obecně lze říci, že dostatečné množství apigeninu přijmeme, když v průběhu dne sníme asi pět porcí ovoce a zeleniny. V takovém případě se nevyplatí investovat do doplňku stravy, ale spíše do zdravé stravy. Konzumujte více ovoce a zeleniny. Pokud už se rozhodnete užívat apigenin jako doplněk stravy, řiďte se samozřejmě návodem k němu přiloženým. Každý doplněk stravy uvádí i dávkování. Obecné množství apigeninu se udává v rozmezí 3 až 10 mg na kilogram tělesné hmotnosti.
Heřmánkový čaj: Zdroj obrázku Pixabay.com
Kde je apigenin obsažen?
Nejhojnějším zdrojem apigeninu je právě heřmánkový čaj. Dalšími oblíbenými zdroji jsou grapefruity, cibule, pomeranče, petrželka (listová), celer, řebříček, estragon, koriandr, náprstník, třapatce, lékořice, mučenka, máta peprná, bazalka, oregano, červený hrozen a dokonce také pivo. Vysoká dávka je obsažena také v bylině Gingko Biloba.
Jak apigenin vypadá?
Samotný apigenin je žlutý krystalický prášek. Není rozpustný ve vodě, ale je rozpustný v organických rozpouštědlech. Apigenin má protizánětlivé a protirakovinné účinky. Mohl by být prospěšný v léčbě takových chorob, jak je revmatoidní artritida, autoimunitní poruchy, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a různé typy rakoviny. K tomu je ale zapotřebí ještě dalších výzkumů.
Apigenin: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org